fbpx

Ekologia w powiecie

Koniecpol ogłosił rekrutację do programu „Ciepłe Mieszkanie”

fot. Pixabay

Do 21 października Urząd Miasta i Gminy w Koniecpolu będzie czekał na deklaracje mieszkańców, którzy zamierzają skorzystać z nowego programu modernizacji źródeł ciepła.

„Ciepłe Mieszkanie” wspiera przedsięwzięcia z zakresu poprawy jakości powietrza poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej lokali mieszkalnych znajdujących się w budynkach wielorodzinnych. Dofinansowania udzielają wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej, jednakże za pośrednictwem gmin. To samorządy, by wesprzeć swoich mieszkańców, muszą z funduszami podpisać wcześniej stosowne umowy. Następnie, już z poziomu lokalnego, pieniądze trafiają do beneficjentów końcowych, czyli konkretnych osób fizycznych. Co ważne, samo rozliczenie inwestycji następuje również przez gminę.

Uczestnikami programu mogą być właściciele i współwłaściciele lokali mieszkalnych wielorodzinnych, dla których założona jest księga wieczysta, przy czym każdy lokal musi posiadać swoje odrębne źródło ciepła.

Program wspiera zastosowanie kotła gazowego kondensacyjnego, kotła na pellet drzewny o podwyższonym standardzie, ogrzewania elektrycznego, pompy ciepła powietrze/woda lub pompy ciepła powietrze/powietrze albo podłączenie lokalu do wspólnego efektywnego źródła ciepła. Co więcej, ale wyłącznie pod warunkiem wymiany nieefektywnego źródła ciepła, będzie można wnioskować o wykonanie instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, wymianę okien i drzwi, wentylację mechaniczną czy dokumentację projektową.

Wysokość dofinansowania dla beneficjenta końcowego uzależniona jest od jego dochodów lub osób w zamieszkałych w gospodarstwie domowym. Ustalona została na trzech poziomach.

Podstawowy kierowany jest do osób, których roczne dochody nie przekraczają kwoty 120 tys. zł. Intensywność dofinansowania wyniesie w takim przypadku do 30 proc. kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 15 tys. zł na jeden lokal mieszkalny, albo do 35 proc. kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 17,5 tys. zł, dla budynków w miejscowości ujętej na liście najbardziej zanieczyszczonych gmin.

Podwyższony przewiduje wsparcie dla właścicieli lokali mieszkalnych w budynku wielorodzinnym, którego miesięczne dochody nie przekraczają kwoty 1673 zł w gospodarstwie wieloosobowym lub 2342 zł w gospodarstwie jednoosobowym. Intensywność dofinansowania wyniesie w takim przypadku do 60 proc. kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 25 tys. zł na jeden lokal mieszkalny albo do 65 proc. kosztów, nie więcej niż 26,9 tys. zł na jeden lokal mieszkalny, dla budynków w miejscowości ujętej na liście najbardziej zanieczyszczonych gmin.

W trzecim – najwyższym – poziomie beneficjentem końcowym może zostać każdy właściciel lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym, którego miesięczne dochody nie przekraczają kwoty 900 zł w gospodarstwie wieloosobowym lub 1260 w gospodarstwie jednoosobowym, albo ten, kto ma ustalone prawo do zasiłku stałego, okresowego, rodzinnego lub opiekuńczego. Intensywność dofinansowania wyniesie w takich przypadkach do 90 proc. kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 37,5 tys. zł na jeden lokal mieszkalny bądź do 95 proc. wspomnianych kosztów, nie więcej niż 39,9 tys. zł na jeden lokal mieszkalny, dla budynków w miejscowości ujętej na liście najbardziej zanieczyszczonych gmin.

– Aby złożyć deklarację, należy przedstawić zakres planowanych prac, w tym określić rodzaj nowego źródła ciepła, opcjonalnie wymianę stolarki okiennej, drzwiowej, wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. W przypadku stolarki okiennej lub drzwiowej należy oszacować powierzchnię m² – informują koniecpolscy urzędnicy.

Program „Ciepłe Mieszkanie” uruchomiony został 21 lipca. Jego ogólnopolski budżet to ponad 1,4 mld zł. W województwie śląskim do dyspozycji jest niemal 125 mln zł. WFOŚiGW w Katowicach podpisał niedawno pierwszą umowę w tym aspekcie z gminą Mysłowice.

– Program „Ciepłe Mieszkanie” jest uzupełnieniem programu „Czyste Powietrze”. Daje możliwość uzyskania wsparcia mieszkańcom budynków wielorodzinnych, bo do tej pory takiej możliwości nie mieli. To pierwsza umowa podpisana w ramach tego programu, ale zainteresowanie „Ciepłym Mieszkaniem” jest duże. Mam nadzieję, że wszystkie samorządy, które mają na swoim terenie budynki wielorodzinne, włączą się w realizację tego programu – mówił podczas uroczystości podpisania porozumienia Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter