fbpx

Ekologia w powiecie

W Zawadach otwarto „Zieloną przystań”. Przestrzeń ma tężnię solankową

fot. Urząd Gminy Popów

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach rozstrzygnął w maju pierwszą edycję konkursu „Zielona Przestrzeń”. Wśród beneficjentów znalazła się również gmina Popów, gdzie właśnie ukończono prace przy nagrodzonym projekcie – „Zielona przystań”.

Program „Zielona Przestrzeń” to nowa propozycja WFOŚiGW w Katowicach, który realizowany będzie przez najbliższe dwa lata. Celem konkursu było utworzenie na terenie ogólnodostępnym, będącym we władaniu jednostki samorządu terytorialnego, terenów zieleni służących dostosowaniu przestrzeni publicznej do potrzeb społecznych oraz umożliwienie społeczeństwu korzystania z ich walorów, zwiększając równocześnie zaangażowanie społeczności lokalnej.

Samorządy na wsparcie takich projektów mogły pozyskać do 250 tys. zł. Wiele z nich skorzystało z nadarzającej się okazji. Wśród laureatów z naszego znalazło się trzydzieści jeden gmin, z czego sześć z regionu częstochowskiego. To Konopiska, Kłomnice, Kłobuck, Miedźno, Popów i Blachownia.

Dofinansowane zostały zadania, które wyróżniły się kreatywnością i pomysłowością w sposobie zagospodarowania terenu oraz zaangażowaniem społeczności lokalnej w opracowanie projektu i w jego realizację. Termin zakończenia zadań upływa ostatecznie z końcem października 2024 roku.

W gminie Popów uporano się z projektem bardzo szybko. W Zawadach powstała „Zielona przystań”. Projekt zakładał atrakcyjne zagospodarowanie terenu przy rzece Liswarta. Zadanie obejmowało wykonanie między innymi tężni solankowej, altan, leżaków, grilla, ścieżek oraz licznych nasadzeń roślinności. Całość kosztowała 450 tys. zł, z czego WFOŚiGW w Katowicach wsparł inwestycję kwotą 250 tys. zł.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter