fbpx

Mstów

200 tysięcy na wymianę kopciuchów. Mstów inwestuje w ochronę środowiska

fot. Archiwum

27 lipca ruszy zainicjowany przez tutejszy urząd program modernizacji nieefektywnych źródeł ciepła. Mieszkańcy, którzy zdecydują się na inwestycję, będą mogli liczyć na sporą dotację z budżetu gminy.

Pod koniec czerwca mstowscy radni przyjęli uchwałę określającą zasady przyznawania wsparcia dla gospodarstw indywidualnych na dofinansowanie zadań w zakresie wymiany przestarzałych systemów grzewczych opalanych węglem, koksem, miałem czy ekogroszkiem w budynkach i lokalach mieszkalnych na terenie samorządu.

Wszyscy, którzy zdecydują się zainwestować w zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery, poprzez wymianę kopciuchów na piece elektryczne, gazowe, olejowe lub też te na paliwo stałe, ale spełniające normy piątej klasy, będą mogli wystąpić o częściowy zwrot poniesionych nakładów. Dofinansowania sięgną 50 proc. kosztów, maksymalnie jednak do kwoty 4 tys. zł.

– W tym roku zarezerwowaliśmy w budżecie 200 tys. zł na takie działanie, choć zapewne będziemy je kontynuować również w kolejnych latach. Głównym założeniem programu jest ograniczenie emisji do atmosfery szkodliwych substancji, które powstają na skutek ogrzewania domów jednorodzinnych słabej jakości paliwem w przestarzałych domowych piecach – mówi wójt Tomasz Gęsiarz.

Aby móc ubiegać się o pieniądze, poza spełnieniem warunków technicznych nowego źródła ciepła i samym złożeniem wniosku, beneficjenci nie mogą zalegać z opłatami publicznymi. Ponadto nieruchomość musi być oddana do użytku minimum pięć lat przed datą złożenia aplikacji i nie może być wykorzystywana na cele związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Sama inwestycja powinna się natomiast rozpocząć po podpisaniu stosownej umowy z urzędem gminy.

Procedura związana z naborem wystartuje 27 lipca i potrwa do 7 sierpnia. Decyduje kolejność wpływu aplikacji. Ze szczegółowymi wytycznymi i listą niezbędnych dokumentów można zapoznać się pod tym linkiem.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter