fbpx

Poczesna

24 kilometry za 240 milionów. Droga wojewódzka nr 791 w końcu idzie do remontu

fot. Pixabay

Wielkimi krokami zbliża się długo oczekiwana przez mieszkańców, nie tylko gminy Poczesna, modernizacja drogi wojewódzkiej nr 791. W drugim przetargu na ofertę Zarządu Dróg Wojewódzkich odpowiedziało kilka firm, których propozycje cenowe mieszczą się w puli środków, jakie instytucja ma zarezerwowane na ten cel.

Pierwszy przetarg został przez ZDW unieważniony z powodu zbyt wysokich kosztów, za które firmy byłyby skłonne zadanie wykonać. Ale pieniędzy dorzucono. Obecnie, jeżeli podpisana zostanie umowa z wykonawcą, jest duża szansa, że sprzęt pojawi się na placu budowy jeszcze w tym roku. Zakończenie zaplanowano na styczeń 2022 roku.

Odcinek przewidziany do przebudowy rozpoczyna się na skrzyżowaniu z DK 1 w Kolonii Poczesna, a kończy na skrzyżowaniu z DK 78 w Zawierciu. Łącznie to ponad 24 kilometry. Zakres planowanej modernizacji jest bardzo szeroki. Po remoncie ma ona spełniać parametry nośności ruchu KR5. Nastąpi miejscowe poszerzenie drogi i przebudowa istniejących skrzyżowań, co usprawni ruch komunikacyjny. Ponadto wybudowane zostaną nowe chodniki i zjazdy oraz zatoki autobusowe. Modernizacja obejmie również mosty, przepusty i pobocza. Budżet inwestycji oszacowano na ponad 243 mln zł.

Jeśli wszystko pójdzie pomyślnie i zgodnie z planem, a umowa z wykonawcą zostanie podpisana, to na terenie gminy Poczesna, w ramach opisywanej inwestycji, pojawią się dwa ronda. Pierwsze łączące ulicę Cichą, Górniczą i Przemysłową, a drugie przy wjeździe do miejscowości Osiny i Kamienicy Polskiej. Zostanie ponadto zbudowany chodnik, po około dwa kilometry z każdej strony drogi. Teren zostanie odwodniony, a wzdłuż drogi pojawi się oświetlenie.

– Nim rozpoczęło się procedowanie w powyższej sprawie, we współpracy z włodarzami Poraja, Myszkowa, Kamienicy Polskiej czy Koziegłów poczyniliśmy wiele starań, aby ta niezwykle ważna dla nas modernizacja doszła do skutku. Wystosowaliśmy pisma do szeregu instytucji, w których podkreślaliśmy istotność tej inwestycji. Miały one na celu przyspieszenie wydania odpowiednich decyzji, bez których nie mogła ruszyć procedura przetargowa. Z remontu odcinka drogi będą płynąć same pozytywy. Poprawi się sytuacja wszystkich uczestników ruchu. Zarówno i zmotoryzowanych i pieszych – cieszy się wójt Krzysztof Ujma.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter