fbpx

W POWIATACH

4,4 mld euro dla województwa. Na jakie kierunki rozwoju stawiają jego władze?

fot. Patryk Pyrlik/UMWS

Ruszyły konsultacje społeczne związane z wydatkowaniem funduszy europejskich w latach 2021-2027. Główne założenia w tym zakresie przedstawił niedawno zarząd województwa śląskiego. Wynika z nich, że do jego budżetu ma trafić łącznie 4,4 mld euro, co oznacza, że śląskie będzie największym beneficjentem środków unijnych spośród wszystkich regionów w kraju.

Te kwestie reguluje Umowa Partnerstwa. To porozumienie pomiędzy rządem, a Komisją Europejską. Określa, na co mogą być wydatkowane przyznane Polsce środki unijne. Projekt takiego dokumentu na najbliższe sześć lat przygotowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, ale nim trafi ostatecznie do Brukseli, jego założenia skonsultowane zostaną ze wszystkimi województwami.

Prognozowane kierunki rozwoju województwa śląskiego w najbliższych kilku latach zaprezentowali pod koniec stycznia przedstawiciele urzędu marszałkowskiego. Śląskie ma z nowej perspektywy unijnej otrzymać bowiem aż 4,4 mld euro, z czego z Funduszu Spójności – 2,4 mld euro, a kolejne 2 mld euro z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, który ma łagodzić skutki zakładanej reformy i oparcia gospodarki o rozwiązania neutralne dla klimatu.

– To olbrzymie środki, jakimi region nigdy nie dysponował. Jeśli doliczymy do tego pieniądze z innych programów, to strumień środków na rozwój regionu w najbliższej dekadzie będzie bezprecedensowy. Głównym celem jest poprawa jakości życia w regionie, czyli nowe, innowacyjne miejsca pracy, ale także lepsza jakość powietrza. Odchodzimy powoli od tradycyjnego przemysłu w stronę nowych technologii, jednak chcemy tych zmian dokonywać z udziałem strony społecznej. Stoimy przed wielkimi wyzwaniami, które wpisaliśmy w strategię rozwoju województwa śląskiego „Zielone Śląskie 2030”, która bardzo dobrze wpisuje się w politykę rządu. Mamy gotowe projekty, które będziemy sukcesywnie wdrażać – podkreślał marszałek Jakub Chełstowski.

W wymiarze społecznym aspekty tej polityki przedstawiła natomiast Izabela Domogała z zarządu województwa. W ramach Europejskiego Funduszu Społecznego region będzie dysponował kwotą 697 mln euro, z czego 593 mln euro to wkład Unii, a około 105 mln euro będzie pochodzić ze środków krajowych.

– Celem interwencji jest budowanie gospodarki opartej na wiedzy o silniejszym wymiarze społecznym, w jej ramach będziemy mogli zrealizować wyzwania dotyczące między innymi rynku pracy, edukacji, ochrony zdrowia, integracji społecznej, kultury i turystyki. Nowością w tej perspektywie ma być też wsparcie dla młodych – tłumaczyła Domogała.

Z kolei rozwój województwa założony w programie regionalnym zostanie oparty na pięciu głównych obszarach: Inteligentne Śląskie, Zielone Śląskie, Mobilne Śląskie, Śląskie dla mieszkańca i Śląskie bliżej mieszkańca. Funduszu Sprawiedliwej Transformacji ma natomiast finansować projekty z obszaru gospodarki, środowiska oraz społeczne związane z podnoszeniem kwalifikacji, czy wsparciem w poszukiwaniu zatrudnienia.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter