fbpx

Kamienica Polska

50 lat działalności Zespołu Folklorystycznego „Kamienica”

fot. Urząd Gminy Kamienica Polska

Pod koniec września, w ramach jubileuszu zespołu, odbył się specjalny koncert galowy. Organizacją przedsięwzięcia zajęło się Stowarzyszenie dla Rozwoju Gminy Kamienica Polska.

Oprócz grona mieszkańców, wśród gości, którzy pojawili się na tym wydarzeniu, można było wypatrzeć przedstawicieli władz powiatu, samorządowców, pracowników instytucji kultury, placówek oświatowych, organizacji społecznych, a także delegacje zespołów folklorystycznych. W trakcie prezentacji programu artystycznego uczestnicy mieli okazję podziwiać nie tylko profesjonalizm tancerzy, ale i niebanalną wirtuozerię muzyków.

– Serdecznie gratuluję jubilatom – wszystkim obecnym i byłym członkom Zespołu Folklorystycznego „Kamienica” oraz życzę wszelkiej pomyślności, wytrwałości w krzewieniu kultury, ciągłego poszukiwania oraz doskonalenia swojego kunsztu – podkreślał wójt Adam Tajber wręczając pamiątkowe statuetki dyrekcji, choreografom i członkom grupy.

Zespół Folklorystyczny „Kamienica” powstał w 1970 roku. Początkowo jako zespół śpiewaczy brał udział w licznych zarówno lokalnych imprezach, jak i tych o wyższej randze. W 1985 roku powstała grupa taneczna, co tym samym przekształciło go w typowy zespół pieśni i tańca. W ciągu kilku kolejnych lat formacja stała się jednym z najlepszych zespołów w okręgu częstochowskim. W 1990 roku zespół rozpoczął wymianę zagraniczną. Gościł u siebie grupy folklorystyczne z Austrii, Białorusi, Czech, Chorwacji, Danii, Grecji, Hiszpanii, Japonii, Mołdawii, Serbii, Słowenii, Turcji i Włoch. Brał także udział w wielu międzynarodowych festiwalach. Grupa była jednym ze współorganizatorów Międzynarodowego Festiwalu „Z Daleka i Bliska”, który miał na celu przybliżać tańce oraz zwyczaje innych krajów.

– Występy Zespołu Folklorystycznego „Kamienica” za granicą zawsze przyjmowane były z wielkim entuzjazmem. W bogatym repertuarze posiada on pieśni i tańce regionalne – częstochowskie, śląskie, krakowskie, rzeszowskie, lubelskie, łowickie, cieszyńskie, wielkopolskie jak również Beskidu Żywieckiego oraz wszystkie tańce narodowe, jak polonez, kujawiak, oberek, krakowiak i mazur – mówi Żaneta Matusiak z urzędu gminy.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter