Od 1 lipca instytucje publiczne ponownie mają szansę ubiegać się o środki inwestycyjne z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS).
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił właśnie nabory w programie, który ma na celu poprawę efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej. Na dofinansowanie projektów w naborze konkurencyjnym przeznaczono 0,5 mld zł, a w trybie niekonkurencyjnym 400 mln zł. Termin składania wniosków upływa 30 września.
Program otwiera nowe możliwości dla szerokiego grona beneficjentów. W przypadku budynków zabytkowych, wnioski mogą składać państwowe jednostki budżetowe, szkoły wyższe, administracja rządowa oraz nadzorowane przez nią jednostki, takie jak szpitale i przychodnie. Dla budynków mieszanych oraz tych nie będących zabytkami, o wsparcie mogą ubiegać się wyłącznie państwowe jednostki budżetowe.
Dofinansowanie obejmie różnorodne inwestycje, od ocieplenia budynków, poprzez technologie odzysku ciepła, przyłączenie do sieci ciepłowniczej, instalację odnawialnych źródeł energii, po wymianę oświetlenia na energooszczędne oraz modernizację systemów wentylacji i klimatyzacji. Program wspiera również inwestycje niewynikające bezpośrednio z audytów energetycznych, które realizują cele Europejskiego Zielonego Ładu i unijnej strategii Fali Renowacji. Przykłady to zwiększenie powierzchni zielonych oraz rozwój elektromobilności, w tym instalacja punktów ładowania pojazdów elektrycznych.
Nowością jest także możliwość montażu urządzeń do magazynowania energii oraz infrastruktury związanej z dostępnością, jak podjazdy dla osób niepełnosprawnych. Projekty mogą również uwzględniać działania mające na celu podnoszenie społecznej świadomości ekologicznej.
Wszystkie przedsięwzięcia muszą zostać zrealizowane do końca 2029 roku. Co istotne, obowiązująca wersja szczegółowego opisu priorytetów programu nie przewiduje minimalnej ani maksymalnej kwoty dofinansowania projektu w ramach jego działania.
Aby móc złożyć wniosek w trybie niekonkurencyjnym, konieczne jest wcześniejsze zidentyfikowanie jednostki przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Szczegółowe informacje oraz formularze wniosków są dostępne na stronie NFOŚiGW.
