Miedźno

Akacjowa Ostoja w Ostrowach nad Okszą. Konkretyzują się plany budowy mieszkań

fot. Urząd Gminy Miedźno

Współpraca gminy Miedźno ze spółką SIM Śląsk Północ nabiera coraz bardziej realnych kształtów. Miejscowy urząd przedstawił właśnie koncepcję architektoniczną planowanych do realizacji budynków mieszkalnych w Ostrowach nad Okszą.

Wznosić je będzie wspomniane przedsiębiorstwo, a docelowo mają powstać dwadzieścia cztery mieszkania w trzech trzykondygnacyjnych obiektach. Trzeba przyznać, że zaprezentowana koncepcja robi spore wrażenie. Urzeka nie tylko estetyka i nowoczesny design, ale także zastosowanie proekologicznych rozwiązań i przestrzenna funkcjonalność tego mini osiedla, które nazwano Akacjową Ostoją.

– W ramach zespołu zabudowy wielorodzinnej Akacjowa Ostoja oferowane będą mieszkania o różnorodnej strukturze i metrażach. To zarówno mieszkania jedno-, dwu-, jak i trzypokojowe, od 35 m² do 68 m² zlokalizowane w niewysokich kameralnych budynkach. Ich wzniesieniem zajmie się spółka SIM Śląsk Północ – podmiot, który został powołany do życia w lutym przez Krajowy Zasób Nieruchomości oraz przedstawicieli trzynastu samorządów z województw śląskiego i opolskiego – podkreśla wójt Piotr Derejczyk.

Włodarz Miedźna był jednym z największych orędowników przystąpienia do zawiązującej się w powiecie lublinieckim Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Nie ma się co dziwić, gmina otrzyma bowiem w ramach premii 3 mln zł na budowę mieszkań. Sama zaś do spółki, która formalnie będzie prowadzić inwestycję, wnosi aport w postaci nieruchomości gruntowej.

– Każda z gmin przystępujących do inicjatywy otrzymuje na starcie 3 mln zł od rządu, aby objąć udziały w spółce. Założenie takiej spółki jest więc dla gmin bezkosztowe, co w przypadku szczególnie tych mniejszych ma olbrzymie znaczenie – mówił Arkadiusz Urban, prezes KZN-u na niedawnej konferencji prasowej. – A ten program głównie kierowany jest do gmin mniejszych, żeby również przeciwdziałać depopulacji, dać im szansę na budowę tak potrzebnych tam mieszkań – zaznaczał.

– SIM-y, co należy podkreślić, nie będą budować lokali komunalnych czy też socjalnych. Mają zwiększyć dostępność mieszkań na wynajem dla osób o umiarkowanych dochodach. Przystąpienie do SIM Śląsk Północ jest dla nas więc olbrzymią szansą na rozwój budownictwa mieszkaniowego i zaoferowanie przystępnych cenowo lokali – zaznacza włodarz Miedźna.

Do kogo jest więc w istocie zaadresowana ta oferta? Do osób, których nie stać, by kupić mieszkanie na wolnym rynku czy wybudować dom z uwagi na brak zdolności kredytowej. Ich dochody będą musiały być jednak na tyle duże, aby lokatorzy bez problemów mogli regulować zobowiązania czynszowe. W gminie Miedźno budynki mają zostać wzniesione w Ostrowach nad Okszą, w okolicach Domu Nauczyciela.

– Dzięki przemyślanej koncepcji architektonicznej mieszkańcy uzyskają przestronne, wykorzystujące naturalne światło mieszkania z dogodną ekspozycją na słońce. Przestrzeń wspólna zostanie zagospodarowana tak, aby mieszkańcy mogli spędzić czas zarówno aktywnie jak i odpoczywając wśród pięknych akacjowych drzew, zapewniających wytchnienie w czasie upalnych dni. Pojawią się również nowe nasadzenia drzew, krzewów i roślin ozdobnych, a z myślą o najmłodszych lokatorach, w centralnej część osiedla, zaplanowaliśmy plac zabaw – przestawia wójt Derejczyk.

Jak podkreśla, architekci nie zapomnieli i o parkingach czy stojakach rowerowych przy każdym z budynków. Mieszkania mają być docelowo ogrzewane gazem, a ekologiczny wymiar przedsięwzięcia podkreślą ponadto podziemne zbiorniki na deszczówkę, która następnie będzie wykorzystywana do podlewania przylegających terenów zielonych.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter