fbpx

Miedźno

Akacjowa Ostoja w Ostrowach nad Okszą. Konkretyzują się plany budowy mieszkań

fot. SIM Śląsk Północ Sp. z o.o.

Współpraca gminy Miedźno ze spółką SIM Śląsk Północ nabiera coraz bardziej realnych kształtów. Miejscowy urząd przedstawił właśnie koncepcję architektoniczną planowanych do realizacji budynków mieszkalnych w Ostrowach nad Okszą.

Wznosić je będzie wspomniane przedsiębiorstwo, a docelowo mają powstać dwadzieścia cztery mieszkania w trzech trzykondygnacyjnych obiektach. Trzeba przyznać, że zaprezentowana koncepcja robi spore wrażenie. Urzeka nie tylko estetyka i nowoczesny design, ale także zastosowanie proekologicznych rozwiązań i przestrzenna funkcjonalność tego mini osiedla, które nazwano Akacjową Ostoją.

– W ramach zespołu zabudowy wielorodzinnej Akacjowa Ostoja oferowane będą mieszkania o różnorodnej strukturze i metrażach. To zarówno mieszkania jedno-, dwu-, jak i trzypokojowe, od 35 m² do 68 m² zlokalizowane w niewysokich kameralnych budynkach. Ich wzniesieniem zajmie się spółka SIM Śląsk Północ – podmiot, który został powołany do życia w lutym przez Krajowy Zasób Nieruchomości oraz przedstawicieli trzynastu samorządów z województw śląskiego i opolskiego – podkreśla wójt Piotr Derejczyk.

Włodarz Miedźna był jednym z największych orędowników przystąpienia do zawiązującej się w powiecie lublinieckim Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Nie ma się co dziwić, gmina otrzyma bowiem w ramach premii 3 mln zł na budowę mieszkań. Sama zaś do spółki, która formalnie będzie prowadzić inwestycję, wnosi aport w postaci nieruchomości gruntowej.

– Każda z gmin przystępujących do inicjatywy otrzymuje na starcie 3 mln zł od rządu, aby objąć udziały w spółce. Założenie takiej spółki jest więc dla gmin bezkosztowe, co w przypadku szczególnie tych mniejszych ma olbrzymie znaczenie – mówił Arkadiusz Urban, prezes KZN-u na niedawnej konferencji prasowej. – A ten program głównie kierowany jest do gmin mniejszych, żeby również przeciwdziałać depopulacji, dać im szansę na budowę tak potrzebnych tam mieszkań – zaznaczał.

– SIM-y, co należy podkreślić, nie będą budować lokali komunalnych czy też socjalnych. Mają zwiększyć dostępność mieszkań na wynajem dla osób o umiarkowanych dochodach. Przystąpienie do SIM Śląsk Północ jest dla nas więc olbrzymią szansą na rozwój budownictwa mieszkaniowego i zaoferowanie przystępnych cenowo lokali – zaznacza włodarz Miedźna.

Do kogo jest więc w istocie zaadresowana ta oferta? Do osób, których nie stać, by kupić mieszkanie na wolnym rynku czy wybudować dom z uwagi na brak zdolności kredytowej. Ich dochody będą musiały być jednak na tyle duże, aby lokatorzy bez problemów mogli regulować zobowiązania czynszowe. W gminie Miedźno budynki mają zostać wzniesione w Ostrowach nad Okszą, w okolicach Domu Nauczyciela.

– Dzięki przemyślanej koncepcji architektonicznej mieszkańcy uzyskają przestronne, wykorzystujące naturalne światło mieszkania z dogodną ekspozycją na słońce. Przestrzeń wspólna zostanie zagospodarowana tak, aby mieszkańcy mogli spędzić czas zarówno aktywnie jak i odpoczywając wśród pięknych akacjowych drzew, zapewniających wytchnienie w czasie upalnych dni. Pojawią się również nowe nasadzenia drzew, krzewów i roślin ozdobnych, a z myślą o najmłodszych lokatorach, w centralnej część osiedla, zaplanowaliśmy plac zabaw – przestawia wójt Derejczyk.

Jak podkreśla, architekci nie zapomnieli i o parkingach czy stojakach rowerowych przy każdym z budynków. Mieszkania mają być docelowo ogrzewane gazem, a ekologiczny wymiar przedsięwzięcia podkreślą ponadto podziemne zbiorniki na deszczówkę, która następnie będzie wykorzystywana do podlewania przylegających terenów zielonych.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter