fbpx

Kamienica Polska

Antycovidowe pieniądze gmina w dużej części przeznaczy na drogi

fot. Pixabay

Kamienica Polska otrzyma 787 tys. zł z Tarczy Antykryzysowej. Jak ocenia włodarz gminy, samorząd skupi się prawdopodobnie na poprawie infrastruktury drogowej.

Okres pandemii jest niezwykle trudny dla wszystkich polskich samorządów. Nie tylko w aspekcie konieczności właściwego oraz bezpiecznego zapewnienia ciągłości usług administracyjnych, ale przede wszystkim pod względem finansowym.

Stan epidemii zmusił gminy do wydatkowania środków na nieprzewidziane wcześniej w budżetach cele, a ponadto drastycznie obniżyły się wpływy z udziału w podatku dochodowym – jednego z głównych źródeł dochodów. W skali całego województwa śląskiego, tylko w kwietniu na konta urzędów rząd przelał o 245 mln zł mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Tarcza Antykryzysowa 4.0, którą niedawno przyjął parlament, wprowadziła rozwiązania mające zniwelować zagrożenie stagnacji samorządowych inwestycji. Ich brak, w obliczu niewątpliwego kryzysu finansów państwa, jeszcze mocniej potęgowałby widmo krachu gospodarczego i braku rozwoju.

Zabezpieczone ponad 6 mld zł w skali kraju ma w pierwszym rzucie przywrócić dynamikę inwestycji na szczeblu lokalnym. Pieniądze pochodzące z Funduszu COVID-19 będzie można wykorzystać właśnie na wsparcie wydatków w publiczny majątek, jak chociażby remonty szkół i przedszkoli, inwestycje w wodociągi i kanalizację, budowę żłobków czy drogi.

Właśnie na ten ostatni cel chce w głównej mierze postawić włodarz Kamienicy Polskiej.

– Nie składaliśmy jeszcze wniosku o te pieniądze, ale wkrótce to uczynimy. To bardzo świeża sprawa i intensywnie zastanawiamy się na co te niemal 790 tys. zł spożytkować. Myślę, że w pierwszej kolejności przysłużą się poprawie infrastruktury drogowej na terenie gminy. Nie ma narzuconego terminu, do którego należałoby te środki wydać, więc czasu na dopracowanie potencjalnych zadań jest naprawdę sporo – komentuje wójt Adam Tajber.

O pieniądze antycovidowe mogą wnioskować gminy i powiaty. Wsparcie jest bezzwrotne i pewne. Wystarczy przesłać droga elektroniczną, za pośrednictwem wojewody, właściwe pismo w tej sprawie. Kwota, jaka będzie przyznana jest z góry określona, a jak podaje Ministerstwo Rozwoju, wynika ona z relacji wydatków majątkowych i zamożności poszczególnych jednostek administracyjnych. Na teren całego powiatu częstochowskiego, do szesnastu gmin i starostwa, trafi łącznie ponad 24 mln zł.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter