fbpx

Ekologia w powiecie

Aż 92 miliony złotych na zadania termomodernizacyjne

fot. Pixabay

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach rozdysponował aż 92 mln zł w konkursie na zadania wspierające efektywność energetyczną w budynkach wielorodzinnych. 

Beneficjentami zostały gminy, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Łącznie wsparcie trafi na trzydzieści dziewięć projektów. Kolejna, szósta edycja naboru wniosków na takie zadania ma się rozpocząć w marcu.

Przedsięwzięcie koordynowane przez WFOŚiGW finansowane jest ze środków unijnych. A dokładnie z krajowego programu wspierającego gospodarkę niskoemisyjną, ochronę środowiska, przeciwdziałanie i adaptację do zmian klimatu oraz transport i bezpieczeństwo energetyczne.

– Pula środków w piątej edycji unijnego konkursu wynosiła 50 mln zł. Ze względu na olbrzymie zainteresowanie, szczególnie ze strony samorządów, udało nam się ją zwiększyć prawie dwukrotnie. W marcu zaczniemy przyjmować wnioski w następnej edycji konkursu i jeśli będzie nadal tak duże, to również nie wykluczamy zwiększenia dofinansowania – mówi Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

W niedawno zakończonej edycji najwyższą kwotę dofinansowania, bo aż blisko 20 mln zł, otrzyma Śląsko-Dąbrowska Spółka Mieszkaniowa, która zamierza wyremontować aż pięćdziesiąt dwa wielorodzinne obiekty mieszkalne. Skorzysta na tym prawie sześćset sześćdziesiąt gospodarstw domowych. Poza tym pieniądze wesprą również przedsięwzięcia termomodernizacyjne w Rybniku, Zawierciu czy w gminie Irządze.

Do tej pory Fundusz rozdysponował na te cele blisko 327 mln zł. Dzięki temu zmodernizowane energetycznie zostaną 663 budynki, obejmujące prawie 15,5 tys. gospodarstw domowych.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter