W niedzielę, 20 września, w kościele Świętej Trójcy w Koniecpolu zainaugurowano czwartą już edycję Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Cykliczne wydarzenie będzie miało w tym roku swoją drugą odsłonę 18 października.
Powzięty przed kilkoma laty pomysł organizowania festiwalu jest inicjatywą burmistrza Ryszarda Suligi. Włodarz chciał zachęcić do słuchania muzyki organowej, a także szerzej wypromować kościół parafialny Trójcy Świętej w Koniecpolu. Z jednej strony jako wybitny obiekt architektoniczny, a z drugiej strony – jako zabytek stanowiący potencjalną atrakcję dla odwiedzających miasto turystów.
Jednym z najważniejszych bowiem elementów wyposażenia świątyni są unikatowe w skali kraju barokowe organy. Są one jednymi z niewielu tak dobrze zachowanych pomników historii muzyki. Idea więc kultywowania, pielęgnowania i prezentowania takiego dziedzictwa przyczyniła się do powołania do życia wyjątkowego w skali regionu częstochowskiego wydarzenia.
Na przestrzeni ostatnich edycji wystąpiło w Koniecpolu wielu wybitnych artystów, cieszących się wielkim uznaniem nie tylko w Polsce. Repertuar oraz jego znakomita prezentacja jest niebywałą gratką dla osób ceniących muzykę na najwyższym poziomie. Przyczyniają się niewątpliwie do promocji samorządu, budowania jego marki, jak i kulturalnego potencjału.
– Wielbiciele koniecpolskich zabytkowych organów zebrali się w kościele Świętej Trójcy, aby wysłuchać już dziesiątego koncertu w historii festiwalu. Podczas koncertu, organiście Marcinowi Armańskiemu towarzyszył saksofonista Władysław Kosendiak. Atrakcją było wykonanie kilku utworów na pozytywie szkatulnym. Unikatowym instrumencie, miniaturze organów, bardzo popularnym do XVIII wieku, a aktualnie zupełnie zapomnianym – relacjonuje Arleta Olszewska-Lorin z Domu Kultury w Koniecpolu.
W tym roku okazja, by zakosztować dźwięków koniecpolskich organów będzie jeszcze 18 października. Oprócz muzyki organowej wybrzmią także pieśni wykonywane przez Wrocławski Męski Oktet Wokalny.
Patronat honorowy nad Festiwalem objął burmistrz Koniecpola Ryszard Suliga. Jego współorganizatorami są parafia Św. Trójcy w Koniecpolu, Stowarzyszenie Fiori Musicali oraz Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie.