fbpx

Powiat kłobucki

Będą monitorować suszę rolniczą. Budują stację meteorologiczną

fot. Starostwo Powiatowe w Kłobucku

Starostwo oraz gminy z regionu kłobuckiego zdecydowały się na zakup automatycznej stacji meteorologicznej. Jej zadaniem będzie monitorowanie bieżącej sytuacji hydrologicznej.

Aparatura umiejscowiona zostanie w centralnej części powiatu kłobuckiego, w Iwanowicach Małych na działce udostępnionej przez gminę Opatów. Dane przez nią gromadzone mają pomóc szczególnie rolnikom dotkniętym suszą. Niedobory opadów i wiążące się z tym duże straty w uprawach dotykają ich najmocniej.

– Budowa stacji meteorologicznej przyczyni się do dokładniejszego i szybszego przewidywania zagrożenia suszą rolniczą oraz wytypowania terenów, gdzie niedobór wody może być największy. Dane pomiarowe będą podstawą do określenia zasięgu suszy, co w efekcie będzie stanowiło podstawę do ubiegania się rolników o odszkodowania – tłumaczą urzędnicy z Opatowa.

Dostawą i montażem sprzętu zajmie się spółka A-STER z Krakowa. Inwestycja ma kosztować niecałe 48 tys. zł, a środki na nią wyłożą zarówno starostwo, jak i okoliczne gminy. Termin zakończenia prac określono na koniec czerwca.

– Stacja będzie zdalnie połączona z Systemem Monitoringu Suszy Rolniczej Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa z Puław. Bieżące i ciągłe badanie warunków hydrologicznych dla lokalnego rolnictwa ma kluczowe znaczenie dla decyzji oraz działań, podejmowanych zarówno przez rolników jak i instytucji z otoczenia rolnictwa, związanych ze zjawiskiem suszy rolniczej, w tym z uzyskaniem ewentualnych odszkodowań dla rolników. W minionym roku rolnicy mieli z tymi odszkodowaniami duże problemy – informują z kolei służby prasowe kłobuckiego starostwa.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter