fbpx

Miedźno

Bedą produkować energię na potrzeby instytucji publicznych

fot. Urząd Gminy Miedźno

Do końca roku potrwają prace montażowe paneli fotowoltaicznych, które finalnie zapewnią energię elektryczną na potrzeby obiektów użyteczności publicznej gminy Miedźno. Na ten cel wójt Piotr Derejczyk pozyskał prawie 840 tys. zł z funduszy europejskich. 

W ramach trwającej jeszcze inwestycji odnawialne źródła energii trafią na siedem obiektów. W Ostrowach nad Okszą przewidziano je na budynku tamtejszej szkoły i hali sportowej. W Miedźnie z kolei na kolejnych pięciu – szkoły, przedszkola oraz byłego gimnazjum, a także na nieruchomości kompleksu boisk sportowych „Orlik” oraz siedzibie urzędu gminy. Zadanie wykonuje częstochowska firma EcoJura Sp. z o.o.

– Wyłoniony w przetargu wykonawca odpowiedzialny jest za całość zadania, od etapu projektowego i uzyskania wszelkich niezbędnych pozwoleń, poprzez wybudowanie oraz przyłączenie do sieci elektroenergetycznej. Po jego stronie leży również dokonanie niezbędnych prób, sprawdzeń, pomiarów, badań, ekspertyz, regulacji i rozruchu, które pozwolą na właściwą eksploatację instalacji. W ramach zatwierdzonej umowy przeszkoli także wyznaczone osoby w zakresie bieżącej obsługi urządzeń – podkreśla Daria Piątek z urzędu gminy.

Pierwotny termin zakończenia wszystkich prac mijał 30 października. Wydłużono go jednak, gdyż po drodze zdecydowano, by zwiększyć moc instalacji w Ostrowach nad Okszą.

– W kompleksie zostały zamontowane nowe zbiorniki do produkcji ciepłej wody użytkowej, z grzałkami o łącznej mocy 18 kW. Element ten w oczywisty sposób zwiększy planowane zapotrzebowanie na energię elektryczną o około 12 MWh rocznie – wyjaśnia.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter