fbpx

Ekologia w powiecie

Będzie łatwiej kwalifikować zielone urządzenia i materiały w programie „Czyste Powietrze”

fot. Fotolia

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozszerza dotychczasową bazę danych urządzeń grzewczych, spełniających wymagania programu „Czyste Powietrze”. Po to, by ułatwić ich wybór wnioskodawcom starającym się o dotacje. Ma to też uprościć ocenę osiągnięcia efektu ekologicznego inwestycji.

Plany Funduszu wybiegają jednak nieco dalej. Docelowo urzędnicy chcą, by już w przyszłym roku w programie kwalifikowane były tylko materiały i urządzenia wpisane na tę „zieloną” listę. 

– Przygotowanie „Listy zielonych urządzeń i materiałów” jest ważnym elementem nowej odsłony „Czystego Powietrza”, którą wdrażamy od 15 maja tego roku. Baza powstaje w oparciu o przepisy budowlane i normy obowiązujące w Polsce, więc zagwarantujemy naszym beneficjentom dostęp do sprawdzonych, ekologicznych rozwiązań – stwierdził na konferencji prasowej Dominik Bąk, pełniący obowiązki prezesa NFOŚiGW.

Jak podkreślił, narzędzie ma przede wszystkim zaoszczędzić czas i przyspieszyć weryfikację wniosków w programie, a przez dobór wysokiej jakości urządzeń i materiałów przyczyni się do redukcji emisji zanieczyszczeń ze spalania paliw oraz trwałej poprawy jakości powietrza.

– On-line’owa pomoc przyda się nie tylko wnioskodawcom czy beneficjentom programu, ale też wojewódzkim funduszom ochrony środowiska i gospodarki wodnej, bankom czy innym partnerom programu w celu weryfikacji kwalifikowalności sprzętu i materiałów, które są objęte wsparciem – wyjaśnia biuro prasowe Funduszu.

Kompleksowy katalog, tzw. ZUM, powstaje na bazie już funkcjonującej strony czyste-urzadzenia.ios.edu.pl i będzie zgodny z programem, w szczególności z kategoriami kosztów kwalifikowanych oraz wymaganiami technicznymi. Pod adresem lista-zum.ios.edu.pl znajdą się urządzenia grzewcze na paliwa stałe, ciekłe i gazowe, a także urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii, jak kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne czy pompy ciepła.

Katalog dostępnych materiałów ma się znacznie powiększyć. Znaleźć się mają tam również te z kategorii materiałów izolacyjnych, stolarki okiennej, drzwi zewnętrzne czy garażowe. Pomoc ma być dostępna od września tego roku aż do końca realizacji programu „Czyste Powietrze”

– Baza będzie eliminować występowanie przypadków nieuczciwej konkurencji ze strony firm producenckich. Nadal ją będą współtworzyć producenci i autoryzowani dystrybutorzy urządzeń grzewczych. Żeby wpisać urządzenie lub materiał na listę wymagana będzie rejestracja na stronie. Zgłoszone urządzenia, po weryfikacji, zostaną umieszone w ogólnodostępnej bazie, która będzie miała charakter informacyjny i nie będzie rankingiem czy informacją handlową, a dodawane urządzenia będą uszeregowane w sposób losowy – wyjaśnia biuro prasowe Funduszu.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter