fbpx

Mstów

Będzie więcej współpracy na rzecz regionu. Jurajskie samorządy podpisały porozumienie

fot. Urząd Miasta Częstochowy

Podczas III Jurajskiego Kongresu Gospodarczym, który odbył się 23 października w Częstochowie włodarze pięciu samorządów podpisali porozumienie na rzecz rozwoju i promocji gmin makroregionu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Jednym z jego sygnatariuszy był wójt gminy Mstów Tomasz Gęsiarz.

Czego ma dotyczyć współdziałanie Częstochowy, Olsztyna, Ogrodzieńca, Myszkowa i Mstowa? Przede wszystkim obejmie ono promocję gospodarczą i terenów inwestycyjnych, jak również problematykę rozwoju zrównoważonego transportu i poprawy komunikacji w regionie. Ma prowadzić ponadto do zwiększania atrakcyjności turystycznej Jury.

Wśród szeregu wątków poruszanych na spotkaniu jednym z najistotniejszych była dyskusja nad przyszłym kształtem współpracy gmin subregionu północnego, której filarem ma przede wszystkim działalność powoływanego stowarzyszenia – Związku Gmin i Powiatów Subregionu Północnego. Ma ono wyznaczać priorytety dalszego rozwoju regionu czy koordynować działania poszczególnych samorządów. Chodzi o te związane chociażby z nowymi zasadami pozyskiwania i przyznawania funduszy unijnych z nadchodzącej perspektywy unijnej, gdzie głównym aspektem rozwiązań będzie partnerstwo potencjalnych beneficjentów.

– Dyskusja dotyczyła również inwestycji infrastrukturalnych, które powinny się znaleźć na liście kluczowych projektów województwa – tak, aby gospodarczy i turystyczny potencjał regionu mógł być należycie wykorzystany. Wśród priorytetowych przedsięwzięć, które powinny być realizowane ze środków unijnych w nowej perspektywie wymieniano między innymi drogi rowerowe, odnawialne źródła energii, projekty drogowe i transportowe czy infrastrukturę kanalizacyjną – informuje biuro prasowe Urzędu Miasta Częstochowy.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter