fbpx

Janów

Bezpłatna kolonoskopia dla mieszkańców. Warto zadbać o profilaktykę przeciwnowotworową

fot. Fotolia

Już po raz trzeci wystartował program profilaktycznego wczesnego wykrywania raka jelita grubego. Bezpłatnymi badaniami, finansowymi ze środków pochodzących z budżetu powiatu częstochowskiego, objętych zostanie w tym roku trzysta osób z terenu gmin wchodzących w jego skład.

By zakwalifikować się do badania trzeba spełnić określone kryteria. Preferowane będą osoby w wieku 50-65 lat bez objawów raka jelita grubego, niezależnie od wywiadu rodzinnego. Z oferty skorzystać mogą też ci w wieku 40-49 lat, którzy mieli w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia z tym nowotworem. Z kolei osoby w wieku 25-49 lat, u których występuje Zespół Lyncha, czyli dziedziczny rak jelita grubego niezwiązany z polipowatością, również powinny pomyśleć o tym badaniu. W tym przypadku potrzebne będzie jednak potwierdzenie z poradni genetycznej dla osób, które dotychczas nie leczyły się w tym kierunku.

– Co ważne, do badania nie kwalifikują się osoby, które wykonywały kolonoskopię w ciągu ostatnich dziesięciu lat – informują przedstawiciele Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Inter–Med z Częstochowy.

To właśnie ta placówka realizuje wspomniane zadanie, prowadząc jednocześnie kampanię informacyjną zarówno w zakresie samego programu, jak i tę zdrowotną dotyczącą zwiększenia świadomości mieszkańców na temat profilaktyki pierwotnej i wtórnej raka jelita grubego, w tym czynników ryzyka jego powstania oraz wczesnych objawów.

– Realizator w ramach programu wykona indywidualne badania lekarskie, w tym badania per rectum pacjenta. W przypadku obciążającego wywiadu uzyskanego od pacjenta lub nieprawidłowości w badaniu, zlecone zostaną badań przesiewowe – dodaje Inter-Med.

Chodzi o badanie kolonoskopowe z ewentualnym pobraniem wycinków do oceny histopatologicznej lub z wykonaniem polipektomii wraz z wydaniem pacjentowi opisu wyników badania. W przypadku niepokojących wyników lekarz prowadzący podejmie decyzję co do dalszej diagnostyki i leczenia.

Szczegółowe informacje można uzyskać dzwoniąc pod numer telefonu 881 655 677.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter