fbpx

Blachownia

Blachownia liderem edukacji. Tak uznała jedna z fundacji i przyznała gminie nagrodę w konkursie

fot. Materiały organizatora konkursu

W pierwszej połowie kwietnia w Krakowie miało miejsce wręczenie certyfikatów i statuetek w konkursie „Samorządowy Lider Edukacji”, który po raz dwunasty zorganizowała Fundacja Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego.

Fundacja Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego powstała trzynaście lat temu z inicjatywy pracowników naukowych uczelni województwa śląskiego oraz środowisk nauczycielskich regionu. Współtworzą ją naukowcy, psychologowie, pedagodzy, menadżerowie nauki, przedstawiciele środowisk biznesowych i doradcy zawodowi. Jak sami mówią o idei jej powołania, organizacja powstała z potrzeby prowadzenia wszechstronnych działań wspierających rozwój oświaty, nauki i sektora doradztwa zawodowego, a także gospodarki opartej na wiedzy, innowacyjności, kapitału społecznego i społeczeństwa uczącego się.

Organizowana przez fundację kolejna, dwunasta już edycja konkursu „Samorządowy Lider Edukacji” miała za zadanie wyłonić te gminy, które w zakresie polityki oświatowej mogą być przykładem dobrych praktyk dla innych samorządów. W opinii kapituły konkursowej na nagrodę w tym roku zasłużyła między innymi właśnie gmina Blachownia. Z opinii sporządzonej przez dwóch niezależnych recenzentów reprezentujących środowisko akademickie i organizacji pozarządowych wynika, że to właśnie tutejszy samorząd stwarza odpowiednie warunki do doskonalenia zawodowego, rozwijania kompetencji oraz nieustannie podnosi kompetencje kadry pedagogicznej.

– Nie bez znaczenia pozostają także osiągnięcia szkół oraz uczniów w konkursach wiedzowych, sportowych i artystycznych potwierdzających wysoką jakość pracy placówek edukacyjnych na terenie gminy – uznali eksperci fundacji.

Jak podkreślają lokalne władze, program „Samorządowy Lider Edukacji”, to jeden z najbardziej cenionych i wartościowych projektów certyfikacyjnych w Polsce. Porównywany jest do takich inicjatyw, jak konkurs „Teraz Polska” Czy Polska Nagroda Jakości.

– Jest to dla nas ogromne wyróżnienie, a także motywacja do kolejnych inwestycji oświatowych oraz do podnoszenia jakości kształcenia w placówkach szkolnych – komentuje burmistrz Sylwia Szymańska. – Przyznanie certyfikatu to dla naszego samorządu powód do dumy i satysfakcji, ale to również promocja naszej gminy i budowanie naszego pozytywnego wizerunku na arenie ogólnopolskiej, jako samorządu innowacyjnego, nowoczesnego i dbającego o edukację. Certyfikat jest potwierdzeniem, że podejmowane przez nas działania wykraczają poza standard działań w oświacie, że cechuje je innowacyjność i oryginalność, a polityka oświatowa ma charakter systemowy i długofalowy – dodaje.

Przy okazji wspomnianego konkursu gminie, jako jednej z nielicznych jednostek samorządu terytorialnego, przyznano także wyróżnienie „Primus”.

– Otrzymują je te samorządy, które w procedurze certyfikacyjnej uzyskały najwyższą liczbę punktów rankingowych spośród wszystkich ocenionych. Nadanie tego wyróżnienia stanowi potwierdzenie, iż nagrodzona nim jednostka terytorialna w ocenie komisji certyfikacyjnej należy do grona najbardziej innowacyjnych, efektywnych i skutecznych polskich samorządów w dziedzinie polityki edukacyjnej i zarządzania oświatą – cieszy się Sylwia Szymańska.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter