fbpx

Powiat częstochowski

Błysnęli wiedzą z zapobiegania pożarom choć nie było łatwo

fot. Pixabay

Dziewięciu uczniów zostało laureatami jedenastej edycji powiatowych eliminacji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej, któremu przyświeca hasło „Młodzież Zapobiega Pożarom”.

Sprawdzian wiedzy odbył się 6 kwietnia w auli Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie. Wydarzeniu, którego organizatorem był Zarząd Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Częstochowie przy współpracy z Komendą Miejską PSP i Centralną Szkołą PSP w Częstochowie, patronował także starosta Krzysztof Smela.

Uczestnicy, których wyłoniły wcześniej konkursy gminne, rywalizowali w trzech grupach wiekowych. Musieli oni najpierw rozwiązać test składający się z trzydziestu pytań, a w drugim etapie, do którego zaproszono po pięciu najlepszych z części pisemnej, odpowiedzieć na pięć pytań ustnych. W komisji oceniającej wiedzę uczestników zasiedli oficerowie PSP.

Zagadnienia nie należały do najłatwiejszych. Dotyczyły zakresu walki z pożarami, ich zapobieganiu, alarmowaniu o zdarzeniach odpowiednich służb, zasad udzielania pomocy przedmedycznej, a także wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego.

W pierwszej grupie, uczniów do VI klasy szkoły podstawowej, najlepszym okazał się być Mateusz Hutny ze Starego Kocina. Tuż za nim uplasował się Igor Grzegorczyk, reprezentujący gminę Przyrów, a trzecia lokata przypadła Jakubowi Kwiatkowskiemu z Blachowni.

Wśród gimnazjalistów i uczniów od klas VII i VIII szkół podstawowych triumfował Szymon Połcik z gminy Lelów. Kolejne miejsca przypadły Hubertowi Ogończykowi z gminy Kłomnice i Zuzannie Ślusarczyk, mieszkance gminy Mykanów.

W grupie trzeciej, gdzie rywalizowała młodzież szkół średnich, największą wiedzą błysnęła Sandra Szyda ze Starego Cykarzewa. Dawid Witczak z gminy Kłomnice i Jacek Ankowski, reprezentant gminy Konopiska, zajęli odpowiednio drugie i trzecie miejsce.

Wszyscy laureaci otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy, a zwycięzcy reprezentowali powiat częstochowski w eliminacjach wojewódzkich, które 27 kwietnia odbyły się w Kłobucku.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter