fbpx

Ekologia w powiecie

Bociany w regionie zaobrączkowane. To jeden z aspektów ochrony gatunku

fot. RDOŚ w Katowicach

Od kilku tygodni trwa akcja obrączkowania młodych bocianów. Ma ona objąć półtora tysiąca młodych osobników. W naszym najbliższym regionie w tym roku obrączki otrzymają bociany w powiecie częstochowskim, radomszczańskim, zawierciańskim i kłobuckim.

To działanie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach w porozumieniu ze spółką zarządzającą infrastrukturą oświetleniową, gdzie zwyczajowo te piękne ptaki zakładają swoje gniazda, stanowi jeden z przejawów ochrony gatunku bociana białego, który, nie ma co ukrywać, jest jednym z symboli naszego kraju. Sam proces jest całkowicie bezpieczny dla ptaków.

Dzięki obrączkowaniu ornitolodzy mają możliwość uzyskać wiele informacji o poszczególnych osobnikach, ale i zwyczajach całego gatunku. Obrączkuje się młode osobniki, które nie umieją jeszcze latać, mniej więcej w szóstym tygodniu życia.

Jak zaznaczają eksperci z RDOŚ, każdy bocian ma obrączkę z innym, unikatowym numerem, co pozwala w ciągu kolejnych lat zbierać informacje o poszczególnych osobnikach. Dzięki temu naukowcy zdobywają wiedzę o sposobie ich przemieszczenia się, długości życia, posiadanym potomstwie czy szeregu innych, ważnych elementach ich egzystencji.

– Każda wizyta na gnieździe podczas obrączkowania jest okazją do zebrania wielu cennych informacji na temat ptaków. Badacze robią pomiary średnicy i wysokości gniazda. Mierzą także bocianie pisklęta – długość dzioba, złożonego zawsze lewego skrzydła oraz ważą. Zbierają dane o jadłospisie ptaków. W razie konieczności usuwa się z gniazd sznurki, druty, foliowe worki i inne materiały, które mogą stanowić zagrożenie dla bocianów – podkreślają pracownicy instytucji.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter