Od kilku tygodni trwa akcja obrączkowania młodych bocianów. Ma ona objąć półtora tysiąca młodych osobników. W naszym najbliższym regionie w tym roku obrączki otrzymają bociany w powiecie częstochowskim, radomszczańskim, zawierciańskim i kłobuckim.
To działanie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach w porozumieniu ze spółką zarządzającą infrastrukturą oświetleniową, gdzie zwyczajowo te piękne ptaki zakładają swoje gniazda, stanowi jeden z przejawów ochrony gatunku bociana białego, który, nie ma co ukrywać, jest jednym z symboli naszego kraju. Sam proces jest całkowicie bezpieczny dla ptaków.
Dzięki obrączkowaniu ornitolodzy mają możliwość uzyskać wiele informacji o poszczególnych osobnikach, ale i zwyczajach całego gatunku. Obrączkuje się młode osobniki, które nie umieją jeszcze latać, mniej więcej w szóstym tygodniu życia.
Jak zaznaczają eksperci z RDOŚ, każdy bocian ma obrączkę z innym, unikatowym numerem, co pozwala w ciągu kolejnych lat zbierać informacje o poszczególnych osobnikach. Dzięki temu naukowcy zdobywają wiedzę o sposobie ich przemieszczenia się, długości życia, posiadanym potomstwie czy szeregu innych, ważnych elementach ich egzystencji.
– Każda wizyta na gnieździe podczas obrączkowania jest okazją do zebrania wielu cennych informacji na temat ptaków. Badacze robią pomiary średnicy i wysokości gniazda. Mierzą także bocianie pisklęta – długość dzioba, złożonego zawsze lewego skrzydła oraz ważą. Zbierają dane o jadłospisie ptaków. W razie konieczności usuwa się z gniazd sznurki, druty, foliowe worki i inne materiały, które mogą stanowić zagrożenie dla bocianów – podkreślają pracownicy instytucji.
