Blachownia

Boisko dla Cisia, a ekopracownia dla uczniów z Blachowni

fot. projekt Zielonej Pracowni/Urząd Miejski w Blachowni

Przy szkole podstawowej w Cisiu ma powstać boisko, a w blachowniańskiej „trójce” nowoczesna pracownia do nauk przyrodniczych. O realizację tych dwóch inwestycji zabiega urząd miejski, który złożył do wojewódzkich instytucji wnioski o dofinansowanie przedsięwzięć.

Za pomysłem budowy przestrzeni sportowej w Cisiu aktywnie lobbowało szerokie grono miejscowych społeczników, skupionych wokół Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Cisie, ale również radny Tadeusz Borek, wspierany przez sołtys Joannę Hepner.

Pieniądze na finalizację projektu mają pochodzić z konkursu „Inicjatywa Sołecka”, który rokrocznie organizuje śląski urząd marszałkowski, wpierając tym samym rozwój infrastruktury rekreacyjnej i sportowej, jak również lokalnych organizacji. Każda z gmin województwa może w jego ramach otrzymać do 60 tys. zł. Jeżeli uda się pozyskać wsparcie, pieniądze te pozwolą w 80 proc. pokryć koszty budowy boiska.

Z kolei powstawanie w placówkach oświatowych sal do nauk przyrodniczych dotuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Zgłoszona aplikacja na utworzenie takowej w Szkole Podstawowej nr 3 im. S. Staszica w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Blachowni ma być już trzecią zieloną pracownią na terenie gminy. W 2018 roku pierwsza powstała w PSP nr 1, a przed rokiem w Łojkach.

Projekt przygotowany przez szkolnych pedagogów, pod kierownictwem dyrektor Beaty Kaczmarek zakłada, poza samym urządzeniem i doposażeniem sali, szereg proekologicznych inicjatyw edukacyjnych. Nie tylko w formie stacjonarnych zajęć lekcyjnych, ale przewidziano także warsztaty i wycieczki terenowe, na których wychowankowie będą mogli doświadczalnie badać, odkrywać i pielęgnować otaczającą ich naturę.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter