fbpx

W POWIATACH

Brakuje wszystkiego. Częstochowski szpital apeluje o pomoc rzeczową

fot. Freepik

Zbigniew Bajkowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie, prosi o pomoc w zaopatrzeniu służb medycznych placówki w niezbędny sprzęt ochrony osobistej i środki do dezynfekcji.

Apel szefa szpitala od godzin porannych krąży w mediach społecznościowych. Na facebook’u powstała grupa Pomoc Coronavirus Częstochowa, gdzie internauci informują o podejmowanych inicjatywach. Tych, które mają niwelować negatywne skutki zagrożenia epidemiologicznego, ze szczególnym uwzględnieniem pomocy dla osób z pierwszej linii frontu – lekarzy, ratowników medycznych i pielęgniarek. Szybka wymiana informacji pozwala określić również aktualny stan zasobów niezbędnego zaopatrzenia w regionie.

Każdy może pomóc. Zbiórka będzie prowadzona dzisiaj oraz jutro po południu. Czego potrzeba? Niemal wszystkiego. A najbardziej maseczek z filtrem FFP3 oraz FFP2 oraz tych chirurgicznych. Ponadto rękawiczek nitrylowych, gogli, okularów i ochronnych przyłbic, jak również odzieży – fartuchów, także tych foliowych i nieprzemakalnych chirurgicznych, jednorazowych piżam oraz cienkich białych kombinezonów.

W komunikacie dyrektor wymienia również środki do dezynfekcji, jak mydła, ręczniki papierowe, chusteczki do dezynfekcji czy dozowniki łokciowe. Prosi o stetoskopy, koce medyczne i bakteriostatyczne, a także złotą folię.

Dary można przywozić jeszcze jutro, 17 marca, w godz. od 16 do 17 do parafii Św. Faustyny Kowalskiej, która mieści się przy ulicy Św. Faustyny 14 w Częstochowie. Aby zachować środki ostrożności pod wejście starego budynku kościoła należy podjeżdżać samochodem, a wchodzić do obiektu pojedynczo.

– Jedna osoba wchodzi – zostawia i wychodzi. Po odjechaniu pierwszego samochodu dopiero podjeżdża drugi. Następnie powtarzamy tę samą procedurę. Nie ma potrzeby podawać sobie rąk, stoimy od siebie oddaleni minimum pięć metrów – instruują koordynatorzy przedsięwzięcia. – W pierwszej kolejności zebrane przedmioty zostaną przekazane dyrekcji Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie (Parkitka i PCK). Dołożymy wszelkich starań, by potrzebne wsparcie sukcesywnie docierało do placówek, które zadeklarowały istnienie braków – deklarują.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter