fbpx

Mstów

Budżet gminy bez deficytu i niemal 15 milionów na inwestycje

fot. Fotolia

21 grudnia radni pochylili się nad projektem przyszłorocznej uchwały budżetowej. Plan finansowy na przyszły rok został jednogłośnie zaakceptowany. Wójt Tomasz Gęsiarz przedstawił założenia, które napawają optymizmem. Nie dość, że władze gminy nie planują deficytu, to udało się jeszcze wygospodarować 288 tys. zł nadwyżki.

Zgodnie z przyjętymi kryteriami dochody gminy mają wynieść nieco ponad 51 mln zł. Po stronie wydatków z kolei zapisano kwotę 50,7 mln zł, a pośród nich te przewidziane na inwestycje. W 2019 roku sięgną one 14,7 mln zł, co w ogólnym bilansie rozchodów stanowi pułap 29,1 proc.

Powyższa suma ma pozwolić na sfinansowanie dwudziestu zadań. Powstaną nowe odcinki kanalizacji, dróg i chodników. Największą część pochłoną inwestycje ekologiczne, zarówno w modernizację infrastruktury ściekowej, jak i przedsięwzięcia ograniczające niską emisję w zakresie termomodernizacji mienia komunalnego czy też montażu odnawialnych źródeł energii w gospodarstwach mieszkańców. Dla zainteresowanych wymianą źródeł ciepła przewidziano ponadto celowe dotacje w tym zakresie.

Lwia część mstowskich inwestycji uwzględnia współfinansowanie zadań z pieniędzy pozyskanych z programów unijnych. Na takie przedsięwzięcia ma być przeznaczone bowiem aż 12,5 mln zł.

Największym z nich, który w perspektywie dwóch kolejnych lat będzie kosztować 12,6 mln zł, ma być rozbudowa oczyszczalni ścieków w Jaskrowie. W przyszłym roku samorząd zamierza przeznaczyć na ten cel 6,3 mln zł, z czego ponad 3,5 mln zł ma stanowić wsparcie unijne. Kolejnym, przewidzianym do realizacji w dwuletniej perspektywie, jest budowa instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii w gospodarstwach mieszkańców. Na mające się zamknąć w kwocie 3,5 mln zł zadanie, w 2019 roku wydatkowane zostanie 1,2 mln zł.

W tym roku urząd pozyskał 2,1 mln zł na termomodernizację obiektów szkół w Mstowie i Małusach Wielkich oraz prawie 1,5 mln zł na przebudowę ulicy Starowiejskiej w Jaskrowie. Z budżetu gminy do działań tych, mających kosztować łącznie prawie 5 mln zł, w przyszłym roku dołożone zostanie tylko 1,4 mln zł.

Wyłącznie ze środków własnych samorządu przebudowane zostaną ulica Pogodna w Wancerzowie, a w Kucharach – ulica Strażacka. Obie inwestycje pochłoną około 610 tys. zł. Nie zapomniano także o szlakach powiatowych. Na współfinansowanie zadań starostwa na terenie gminy zarezerwowano 300 tys. zł.

Dzięki sięgającej 700 tys. zł dotacji Zakład Gospodarki Komunalnej wykona kolejny etap budowy wodociągów od ulicy Głównej w Zawadzie do ulicy Sportowej w Mstowie, jak również mniejsze odcinki sieci kanalizacji.

Pulę 150 tys. zł zarezerwowano dla mieszkańców chcących uzyskać dofinansowanie do wymiany nieefektywnych źródeł ciepła. Nie zapomniano i o strażakach. W przyszłym roku dotacja w kwocie 120 tys. zł ma wspomóc zakup nowego samochodu dla ochotników z Mokrzeszy.

Sporą sumę przewidziano na projekty budowlane inwestycji. W planie wydatków zapisano na ten cel 75 tys. zł. Ma powstać dokumentacja w zakresie przebudowy gminnych ulic. Chodzi o Modrzewiową, Dębową i Sosnową, a także Ośmiu Błogosławieństw w Siedlcu i chodnika w Małusach Małych. Przygotowanie dokumentacji ma także objąć plan termomodernizacji placówki oświatowej w Zawadzie.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter