fbpx

Blachownia

Burmistrz Szymańska: Priorytetem inwestycyjnym na tę kadencję będzie dalsza budowa kanalizacji

fot. Adrian Biel

Z burmistrz Sylwią Szymańską o kluczowych inwestycjach, które lada chwila będą oddawane do użytku i planach na obecną kadencję, rozmawia Piotr Biernacki.

Kończycie kilka dużych przedsięwzięć, na które zdobyliście ogromne pieniądze z Unii. Czy wszystko idzie zgodnie z planem? Kiedy mieszkańcy będą się mogli cieszyć z tej nowej infrastruktury? Jaki to będzie rok dla gminy?

Na pewno rok 2019 będzie rokiem wielkich otwarć. Już w zasadzie została zakończona budowa centrum przesiadkowego. Do użytku oddane zostały przystanki autobusowe i podróżni mogą już korzystać z części tej infrastruktury. W niedługim czasie udostępnione zostaną toalety i kasy biletowe. Inwestycja, która wzbudzała największe uciążliwości, mam tu na myśli utrudnienia wywołane zmianą organizacji ruchu, jest już na ukończeniu. Zakończyła się także budowa ronda, położono nową nakładkę asfaltową w tej części ulicy Sienkiewicza. Kolejną inwestycją, przy której zakończyły się prace, a obecnie trwają odbiory techniczne jest rewitalizacja tzw. Prażynki, czyli budynku handlowo-usługowego przy ulicy Sienkiewicza 15, gdzie dodatkowo powstało Centrum Aktywności Obywatelskiej. Pomieszczenia, które znajdują się na dole czekają na nowych najemców, których wyłonimy w przetargu. Tym bardziej, że zainteresowanie tymi lokalami jest bardzo duże. Z kolei te znajdujące się na górze zostaną przeznaczone na cele społeczne. W trakcie jest jeszcze realizacja rewitalizacji budynku przy Sienkiewicza 16, gdzie powstają miejsca spotkań dla stowarzyszeń, organizacji pozarządowych, seniorów i osób niepełnosprawnych. Termin zakończenia przewidziany jest na przełom czerwca i lipca. Wciąż trwają także prace przy największym projekcie jaki realizujemy. Chodzi mi o rekultywację i zagospodarowanie terenu wokół Jeziora Blachownia. Wkrótce zostaną zakończone prace wokół zbiornika. Obecnie są montowane pomosty i cała infrastruktura, która znajduje się wokół zalewu – kosze na śmieci, ławki, fontanny. Mamy nadzieję, że już w te wakacje będzie ona oddana do użytku. Samo odmulanie zbiornika jeszcze trochę potrwa. Tym bardziej, że pozyskaliśmy dodatkowe 2 mln zł na ten cel. Refuler, który wkrótce po sezonie zimowym wróci w to miejsce, będzie pracował do przyszłego roku. Ponadto, także w tym roku, oddamy do użytku mieszkańców śródmiejski park. Na przełomie maja i czerwca zakończą się również prace przy budowie nowego obiektu sportowego, jakim będzie kompleks boisk na tzw. Saharze.

Zapewne myślicie już nad kolejnymi zadaniami. Czy podlegli pani urzędnicy piszą już nowe projekty i starają się o nowe środki unijne? W rozstrzygnięciu jest konkurs na odnawialne źródła energii dla mieszkańców i to jest chyba jeden z głównych celów do pozyskania pieniędzy?

Mamy nadzieję, że ten konkurs wkrótce się rozstrzygnie i że to rozstrzygnięcie będzie dla nas pozytywne. Ze względu na potrzeby mieszkańców nasza gmina również w nim brała udział. Zainteresowanie było ogromne. W oczekiwaniu na wyniki cały czas wspieramy wymianę źródeł ogrzewania. Wystaraliśmy się o dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach i ten projekt też jest cały czas realizowany. Wkrótce w urzędzie ruszy kolejny nabór wniosków na wymianę ogrzewania. Również w tym roku planujemy zrealizować kilka ważnych inwestycji dotyczących remontu dróg. Pozyskaliśmy środki na remont ulicy Wczasowej i ta inwestycja też wkrótce się rozpocznie. Jest ona o tyle istotna, iż uzupełni modernizację infrastruktury wokół zalewu. To droga dojazdowa do zbiornika w związku z czym w planach jest ujęta również budowa chodnika. Pozyskaliśmy już na ten cel środki, około 450 tys. zł i niedługo będziemy ruszać z przetargiem. Niezwykle istotnym zadaniem dla nas w tym roku jest dostosowanie budynku gimnazjum, który wkrótce na rzecz klas I-III opuszczą dotychczasowi uczniowie. Wspólnie z radnymi, po konsultacjach z mieszkańcami, zdecydowaliśmy się przenieść tam najmłodsze dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1. W okresie wakacyjnym planujemy wykonać niezbędne prace i w czasie, w którym gimnazjalistów już nie będzie, przygotować szkołę tak, by od września dzieci ze wspomnianych klas mogły rozpocząć naukę w przyjaznej dla nich szkole.

Wykonując w jednym czasie tak wiele inwestycji potrzeba ogromnych pieniędzy. Niejednokrotnie pisaliśmy o pozyskanych na nie prawie 35 mln zł z Unii. Ale do każdego z nich potrzebny jest wkład własny. Jak przedstawia się zatem kwestia zadłużenia gminy Blachownia?

Zadłużenie gminy jest cały czas na tym samym poziomie. Bardziej się nie zadłużamy. Kredyty, które są zaciągane przeznaczamy na spłatę poprzednich zobowiązań. Mimo tylu dużych inwestycji zadłużenie nie wzrasta, a nawet analizując wskaźniki widać wyraźnie, że maleje. W ostatnich latach dochody gminy Blachownia naprawdę były wysokie. Budżet gminy wzrósł o ponad sto procent.

W poprzedniej kadencji sporo środków przeznaczyliście na wsparcie ochotniczych straży pożarnych. Także i na ten cel pozyskaliście dużo pieniędzy. Podobnie i w tej kadencji pojawiły się już konkretne fundusze. Chodzi o ponad milion złotych na zakup samochodu dla OSP w Blachowni. Czy planujecie jeszcze jakieś inwestycje w tym kierunku?

Mamy tylko dwie ochotnicze straże pożarne. W związku z tym i przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców, zarówno w poprzedniej kadencji, jak i tej bieżącej, podjęliśmy się solidnego doposażenia tych jednostek. Pomijając wybudowanie i doposażenie strażnicy w Blachowni,
rozbudowaliśmy również remizę w Cisiu. Cele, które sobie postawiliśmy w tym zakresie, zostały osiągnięte. Ostatnim ważnym elementem jest dobre wyposażenie strażaków. W zeszłym roku zakupiliśmy nowy samochód dla jednostki w Cisiu, w bieżącym roku doposażymy OSP w Blachowni w nowy, ciężki samochód bojowy. Możemy powiedzieć, że nasze jednostki są bardzo dobrze wyposażone zatem przyszedł czas na rekompensatę dla druhów. Podczas najbliższej sesji radni będą uchwalać wypłatę ryczałtów dla strażaków aktywnie uczestniczących w akcjach. Nie ukrywamy, że chodzi nam o zmobilizowanie ludzi. Każdy widzi, że ochotników brakuje. Po rozmowach z komendantem uznaliśmy, że to może pomóc.

W ostatnim czasie gmina zbiera wiele nagród. Podczas listopadowej Konferencji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu zostaliście wyróżnieni za projekt rekultywacji zbiornika wodnego. Niedawno gmina otrzymała nagrodę Lidera Gospodarki Regionalnej.

Niewątpliwie jest to duża satysfakcja, że nasze działania i ciężka praca zostają dostrzeżone. Tym bardziej, że to wyróżnienia w skali ogólnopolskiej. Jest to na pewno wielka radość i duma, ale też i motywacja do dalszej, jeszcze lepszej pracy. Cieszymy się z tego, że Blachownia została zauważona i dużo się o niej mówi. Spotykając się przy okazji tych wszystkich uroczystości z innymi włodarzami, mam możliwość porównywać to jak rozwijają się inne gminy i z wielką satysfakcją muszę powiedzieć, że Blachownia przoduje.

Podczas naszego spotkania przed końcem ubiegłej kadencji pytaliśmy o plany na przyszłość. O to co chciałaby pani zmienić, pomijając te inwestycje, które już zostały rozpoczęte. Nie chciała pani wówczas tych planów zdradzać, co było zrozumiałe ze względu na toczącą się kampanię wyborczą. Czy teraz uchyli pani rąbka tajemnicy w kontekście tych najbliższych pięciu lat?

Zdecydowanie priorytetem inwestycyjnym na tą kadencję będzie budowa kanalizacji. Potrzeby są duże w tym zakresie, bo brakuje prawie siedemdziesiąt kilometrów tej infrastruktury. Biorąc pod uwagę, że koszt za kilometr to ponad milion złotych, skala przedsięwzięcia jest ogromna. Mamy juz niezbędną dokumentację projektową, ale jeszcze nie mamy na to środków. Bez udziału środków zewnętrznych budżet gminy nie podoła. To inwestycja, która jest najbardziej potrzebna, paląca i niezwykle ważna. To jest priorytet. W planie mamy ponadto rozbudowę Przedszkola nr 2 w Blachowni. Chcielibyśmy, oprócz samej rozbudowy, stworzyć tam również oddział żłobkowy. Niezwykle ważna jest także dalsza budowa dróg. W samej Blachowni, zwłaszcza w dzielnicy Ostrowy jest wiele ulic, które są drogami gruntowymi. Podobnie sprawa się ma na tzw. Ptasim Osiedlu. Budowa i remonty dróg będą także tymi inwestycjami, które w tej kadencji chcemy konsekwentnie realizować. I oczywiście wszystkie inwestycje społeczne. W ramach rewitalizacji realizujemy zadanie pod nazwą Centrum Aktywności Lokalnej. Mamy szereg projektów skierowanych do seniorów i dalej w programy społeczne będziemy inwestować.

A co z torem na Wyrazowie?

Podpisaliśmy porozumienie z prezydentem Częstochowy. Wystosowaliśmy także pismo do pana Roberta Kubicy z prośbą o objęcie patronatem tego przedsięwzięcia. Planujemy wspólnie złożyć projekt i mamy nadzieję, że ta inwestycja, która nie tylko jest ważna dla rozwoju gminy Blachownia, ale także dla Częstochowy, w tej kadencji nie tylko się rozpocznie, ale może i nawet zostanie zakończona. Jest to bardzo ważne zarówno pod kątem wizerunkowym jak i promocyjnym. Tym bardziej, że sąsiedztwo budowanej autostrady i łatwość dojazdu sprawi, że ten obiekt ściągnie do gminy osoby zainteresowane uprawianiem sportów motoryzacyjnych. Mam nadzieję, że przy okazji przyjadą odpocząć nad naszym pięknym zbiornikiem.

Na zakończenie naszej rozmowy chcielibyśmy zapytać o to, jakie wydarzenia artystyczne czy też sportowe planujecie zorganizować w najbliższych miesiącach dla mieszkańców?

Jak co roku, w dniach 25-26 maja odbędą się Dni Blachowni. Główną gwiazdą będzie Maciej Maleńczuk, ale pojawi się także kilka innych zespołów. Między innymi zespół Ex Maanam oraz kabaret Tercet czyli Kwartet. Po raz czwarty odbędą się także ogólnopolskie zawody triathlonowe. Dokładnie 7 lipca. To duża impreza sportowa, która cieszy się coraz większą popularnością. Po raz osiemnasty będziemy też organizować Ogólnopolski Bieg Przełajowy oraz Mistrzostwa Makroregionu Śląskiego w Nordic Walking, czyli naszą Przełajową Ósemkę. To tyle, jeśli chodzi o te duże imprezy. Odbędzie się również wiele pikników o typowo lokalnym charakterze, w sołectwach, które finansowane będą z funduszu sołeckiego oraz budżetu obywatelskiego przy udziale stowarzyszeń i innych organizacji. Mam tu na myśli gminne dożynki w Gorzelni Starej, piknik integracyjny na Cisiu i w Łojkach. Wspólnie ze Stowarzyszeniem Nasza Gmina Blachownia planujemy także organizację pierwszych gminnych senioraliów. Z pewnością, jak co roku, odbędzie się też impreza na zakończenie lata. Już teraz serdecznie zapraszam na te wszystkie wydarzenia.

Dziękuję za rozmowę.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter