fbpx

Powiat kłobucki

Buzek w powiecie. Europarlamentarzysta odwiedził Kłobuck i Krzepice

fot. Starostwo Powiatowe w Kłobucku

Na zaproszenie starosty Henryka Kiepury roboczą wizytę w regionie złożył Jerzy Buzek. Niegdyś premier, a także były przewodniczący Parlamentu Europejskiego, sporo w miniony piątek mówił o funduszach europejskich jako motorze innowacyjnego rozwoju obszarów wiejskich.

Byłemu szefowi rządu towarzyszył Czesław Siekierski, szef europarlamentarnej komisji rolnictwa i rozwoju wsi Parlamentu Europejskiego. Politycy złożyli kwiaty pod pomnikiem Bitwy pod Mokrą oraz wzięli udział w spotkaniach z mieszkańcami Kłobucka i Krzepic.

– W europarlamencie musimy robić wszystko, by utrzymać hojne finansowanie dla Polski – przekonywał Buzek. – Ta wspólna polityka rolna na pewno zmieni jeszcze swoje niektóre założenia i cele. Będą oczywiście pieniądze na wielofunkcyjny rozwój wsi, będą na bezpośrednie dopłaty, ale bardzo ważnym elementem będzie też możliwość sięgnięcia po środki w sprawach innowacyjnego rolnictwa. To dodatkowe fundusze, których do tej pory nie było – dodawał.

Jak przekonywał, komisja badań i energii, której przewodzi w obecnej kadencji Parlamentu Europejskiego, blisko współpracuje z komisją rolnictwa. Najlepszym tego dowodem miała być także obecność tego dnia w Kłobucku i Krzepicach jego kolegi Czesława Siekierskiego.

– Nawet na sali plenarnej siedzimy obok siebie. Blisko współpracujemy, by jak najwięcej dobrych programów wprowadzać w życie – opowiadał były premier.

W swoim wystąpieniu podkreślał rolę biotechnologii, nowoczesnych rozwiązań związanych z przetwórstwem rolno-spożywczym i cyfryzacji.

– To są te elementy, które stanowią kluczowy przedmiot działania mojej komisji. W zakresie biotechnologi do wzięcia są ogromne pieniądze, bo około 50 mld zł, które możemy brać prosto z Brukseli na dobre projekty. Takie, które mogą przynieść nowe techniki rolne, które z kolei umożliwią produkcję zdrowej, smacznej i konkurencyjnej wobec innych producentów żywności – podkreślał.

Spotkanie stało się także okazją do prezentacji palety zadań inwestycyjnych, które z wykorzystaniem pozyskanych środków unijnych realizował w ostatnim czasie powiat.

– Przede wszystkim warto wspomnieć choćby o przebudowie drogi powiatowej pomiędzy Kłobuckiem, a Hutką, która kosztowała ponad 2,2 mln zł czy przebudowie ulicy Podgaj we Wręczycy Wielkiej. Za ponad 2,4 mln zł zrealizowaliśmy z kolei zadanie termomodernizacji budynku szpitala w Krzepicach – wymieniał starosta Henryk Kiepura podkreślając, że łącznie gminy powiatu na przestrzeni kilku lat pozyskały i zrealizowały inwestycje o wartości przekraczającej 64 mln zł.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter