fbpx

W POWIATACH

By wygrać z bankiem i unieważnić umowę kredytową wystarczy dziś jedna rozprawa w sądzie

fot. Archiwum Klaudii Majer

Kontynuujemy cykl wywiadów z radcą prawnym Klaudią Majer zawierających informacje dla kredytobiorców i pożyczkobiorców.

Zbliża się koniec roku. To dobra pora na jego podsumowanie. Jaki to był rok dla kredytobiorców?

Kończący się rok był trudny dla wszystkich kredytobiorców. Frankowicze odczuli wzrost kursu franka szwajcarskiego, ale i oprocentowania. Raty złotówkowiczów wzrosły ze względu na szalejącą inflację i podwyżki WIBOR-u. Wszyscy muszą płacić wyższe raty, z wyjątkiem osób, które około dwóch lat temu zdecydowały się na proces z bankiem.

A jak wyglądała sytuacja kredytobiorców w sądzie?

Na wokandach sądowych królowały kredyty powiązane z frankami szwajcarskimi. Dziś do ustalenia nieważności umowy sąd potrzebuje zaledwie jednej rozprawy, w której trakcie przesłuchuje pracowników banku oraz kredytobiorców. Od złożenia pozwu do wydania wyroku w pierwszej instancji mija zazwyczaj od pół roku do roku. To bardzo krótki czas oczekiwania, mając na uwadze ilość spraw oraz wymogi proceduralne. W drugiej instancji okres oczekiwania na wyrok jest podobny.

Jakim wynikiem kończą się sprawy sądowe?

Sprawy kredytów powiązanych z frankami szwajcarskimi kończą się ustaleniem nieważności umowy, czyli uznaniem jakby umowa nigdy nie została zawarta. Są również wyroki, w których sądy zasądzają od banku zwrot wpłat, jakich kredytobiorca dokonał tytułem spłaty kredytu. Jeszcze kilka lat temu nikt by nie przypuszczał, że będzie to możliwe. Kto odważył się pozwać bank, dziś z sukcesem kończy sprawę sądową, czeka na wykreślenie hipoteki i rozliczenie się z bankiem.

Jakie są oczekiwania na nadchodzący rok?

O ile mijający rok jest rokiem frankowiczów, o tyle w nadchodzącym roku ważyć się będą losy złotówkowiczów. Frankowiczów wspierał i będzie wspierał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Oczekujemy między innymi na potwierdzenie, że bankom nie należy się wynagrodzenie za korzystanie z kapitału.

Jakie szanse mają złotówkowicze w sporach z bankami?

Jak w każdej sprawie istotna jest treść zawartej umowy. Obecnie prawo roztacza ochronę nad konsumentami i nakłada na profesjonalne podmioty określone obowiązki. Wbrew pozorom banki nie zawsze respektują prawo. Konsument ma możliwość kwestionowania umowy choćby poprzez złożenie oświadczenia o skorzystaniu z sankcji kredytu darmowego.

Dużo się obecnie mówi o nieuczciwym oprocentowaniu kredytów złotówkowych, które powoduje, że raty kredytu wzrosły o 100 proc.

Pojawiają się pierwsze wyroki odnoszące się do sposobu ustalania oprocentowania przez bank. Są umowy, w których zmiana oprocentowania nie następowała automatycznie, ale na podstawie jednostronnych decyzji zarządu banku. Takie zapisy stanowią klauzule abuzywne i powinny zostać usunięte z umowy. Podobnie jak przy kredytach powiązanych z frankami istotna jest również informacja o ryzyku, jakie wiąże się z kredytem. Jeżeli takiej informacji zabrakło, sytuacja złotówkowiczów jest podobna do sytuacji frankowiczów i stanowi podstawę do uznania umowy za nieważną lub do wyeliminowania z niej oprocentowania.

Czy w nadchodzącym roku przewiduje pani dalsze edukowanie kredytobiorców?

Kancelaria prowadziła w tym roku bezpłatne spotkania dla kredytobiorców w Urzędzie Stanu Cywilnego w Częstochowie, które będą kontynuowane. O tematach i terminach spotkań zaplanowanych w nadchodzącym roku będę informowała poprzez media społecznościowe oraz lokalne rozgłośnie radiowe. Po więcej szczegółów dotyczących tematyki kredytów zapraszam na stronę www.kancelaria-mk.pl oraz na mój facebook’owy profil, gdzie systematycznie publikuję informacje na ten temat. Wystarczy po zalogowaniu skorzystać z opcji „szukaj” i wpisać frazę: Kancelaria Radcy Prawnego – Klaudia Majer.

I tradycyjne pytanie w naszym cyklu – jak mogą się z panią skontaktować osoby, które nie używają facebook’a?

Można wysłać wiadomość na adres e-mail: kmajer@kancelaria-mk.pl z dopiskiem w tytule: „wPowiecie” lub zadzwonić pod numer 607 289 929.

Dziękuję za rozmowę.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter