fbpx

Starcza

Chcą zdobyć grant, który sfinansuje 95 proc. inwestycji w OZE

fot. Pixabay

Do 8 maja pracownicy urzędu gminy przyjmować będą ankiety od mieszkańców zainteresowanych przystąpieniem do projektu grantowego na odnawialne źródła energii.

Gmina będzie zabiegać o unijne pieniądze na instalacje solarne i fotowoltaiczne, pompy powietrzne oraz kotły na biomasę. Projekt zakłada, że deklarowana inwestycja w całości pokryta zostanie ze środków własnych inwestora. Zwrot poniesionych kosztów, który ma sięgać aż 95 proc. nakładów finansowych, nastąpi w przeciągu miesiąca od momentu przedstawienia urzędnikom faktury potwierdzającej zrealizowanie inwestycji.

Przygotowania do kolejnego etapu, jakim jest kompletowanie dokumentów, poprzedziły konsultacje społeczne z mieszkańcami, które odbyły się w drugiej połowie marca. To wtedy zainteresowani mieli okazję, by zapoznać się ze szczegółowymi założeniami projektu. O grant mogą ubiegać się przede wszystkim osoby zamieszkałe na obszarze gminy i posiadające prawo do dysponowania daną nieruchomością.

– Po pozytywnej ocenie formalnej dokumentów zgłoszeniowych nastąpi weryfikacja techniczna budynku mieszkalnego. Będzie ona polegała na sprawdzeniu możliwości montażu instalacji w danej lokalizacji – informuje wójt Wiesław Szymczyk.

W wyniku wspomnianej weryfikacji powstanie dokument, który w przypadku pomp ciepła, kotłów na biomasę oraz kolektorów słonecznych, będzie zawierał obliczenia projektowego obciążenia cieplnego budynku. W przypadku instalacji fotowoltaicznych natomiast, powstała dokumentacja zdefiniuje zapotrzebowanie na energię elektryczną i określi dobór odpowiedniej mocy dla instalacji.

– Po technicznej weryfikacji wszystkich lokalizacji, upublicznimy ostateczną listę potencjalnych beneficjentów projektu – deklaruje włodarz Starczy.

Zainteresowani udziałem w projekcie muszą pamiętać o tym, iż wytworzona w zamontowanych instalacjach energia będzie mogła być zużywana jedynie na własne potrzeby gospodarstw domowych. Nie będzie natomiast możliwości, aby wykorzystywać ją do prowadzenia działalności rolniczej i gospodarczej.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter