fbpx

Kłomnice

Co robi gmina? Pięć kluczowych inwestycji w tym roku

fot. Pixabay

Termomodernizacja budynków, dostosowanie oddziałów przedszkolnych do wymagań przeciwpożarowych, budowa obiektu dla miejscowego klubu, przebudowa strażnicy w Skrzydlowie i dróg dojazdowych do pól w dwóch miejscowościach. Wszystkie te inwestycje pochłoną blisko 9 mln zł.

Prawie 1,5 mln zł kosztować będzie kompleksowa termomodernizacja trzech obiektów użyteczności publicznej. Chodzi o ośrodek zdrowia i budynek zespołu gminnego, które znajdują się w Kłomnicach oraz przychodnię w Garnku. Modernizacja tych dwóch pierwszych ma zakończyc się jeszcze w tym roku.

– Wykonawstwo wspomnianych przedsięwzięć realizowane jest w formule zaprojektuj i wybuduj. Na sfinalizowanie tej inwestycji urząd gminy pozyskał dofinansowanie sięgające 85 proc. całej kwoty – informują pracownicy tej instytucji.

Gmina dostosuje też dwa oddziały przedszkolne do wymagań przeciwpożarowych. Ten temat dotyczy akurat placówek w Rzerzęczycach i Kłomnicach. Chodzi o dobudowę strefy wejściowej i szatni oraz wydzielenie pomieszczeń. Całość przeprowadzonych prac kosztować będzie łącznie 780 tys. zł. Środki, jakie urząd gminy przewidział na ten cel, pochodzą w całości z budżetu samorządu.

Do końca października przyszłego roku ma się zakończyć z kolei budowa budynku klubowego GLKS w Kłomnicach. Inwestycji towarzyszyć będzie zmiana konstrukcji dachu i termomodernizacja tamtejszego zespołu sportowego.

– Całkowity koszt tego zadania sięgnie 5,7 mln zł. Znaczną część, bo aż 4,5 mln zł, pozyskaliśmy z rządowego programu Polski Ład. Pozostała część, to środki własne gminy – dodają urzędnicy.

W konsekwencji tej inwestycji powstanie obiekt, który będzie pełnił funkcję zarówno budynku klubowego, jak i centrum sportowego, w którego skład wejdzie siłownia oraz strefa spa i odnowy biologicznej.

– W ramach wspomnianej modernizacji wymieniona zostanie konstrukcja dachowa nad zapleczem sali gimnastycznej. Przeprowadzona zostanie również termomodernizacja zespołu sportowego, dzięki czemu obiekt zostanie dostosowany do obowiązujących przepisów w zakresie termoizolacyjności – mówi wójt Piotr Juszczyk.

Wciąż trwa rozpoczęta w ubiegłym roku rozbudowa remizy w Skrzydlowie, na którą miejscowy samorząd pozyskał dofinansowanie ze środków funduszu przeciwdziałania Covid-19 dla gmin z przeznaczeniem na inwestycje realizowane w tych miejscowościach, w których funkcjonowały zlikwidowane PGR-y.

– Całkowity koszt tego zadania to ponad 575 tys. zł – słychać w urzędzie gminy.

Gmina otrzymała również dotacje ze środków województwa śląskiego na przebudowę dróg dojazdowych do pól. Chodzi o ulicę Polną w Karczewicach oraz Akacjową w Bartkowicach. Przebudowa Polnej stanowi trzeci i ostatni etap prowadzonej inwestycji. Na ten odcinek województwo przyznało 221 tys. zł, natomiast na modernizację ulicy Akacjowej prawie 104 tys. zł.

– Przebudowa umożliwi łatwą i bezpieczną komunikację pomiędzy miejscowościami – podkreślają pracownicy wójta Juszczyka.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter