fbpx

Poczesna

Co robią w gminie dla seniorów? Jej władze przekonują, że całkiem sporo

fot. Urząd Gminy Poczesna

W obrębie Poczesnej i okolicznych sołectw mieszka około trzynastu tysięcy mieszkańców. Mniej więcej połowę populacji stanowią osoby starsze. To ważna grupa, względem której lokalni samorządowcy muszą nieustannie formułować konkretne propozycje. Z jednej strony aktywizujące środowisko seniorów, a z drugiej wspierające podejmowane przez osoby starsze inicjatywy. Władze Poczesnej twierdzą, że dla gminnych urzędników to jeden z fundamentalnych priorytetów.

Jak podkreśla wójt Krzysztof Ujma, kierowana wobec mieszkańców, którzy osiągnęli sędziwy wiek polityka, opiera się na kilku filarach. Między innymi od 2015 roku realizowany jest rozpisany na pięć lat program „Senior +”. Na jego wdrożenie gmina pozyskała blisko 300 tys. zł w ramach dofinansowania z z Ministerstwa Rodziny, Pomocy i Polityki Społecznej.

– Celem tego projektu jest udzielanie wsparcia osobom starszym w prowadzonym w Hucie Starej B Dziennym Domu Seniora – mówi włodarz. – W ramach planowanych zadań uwzględniamy zarówno potrzeby prozdrowotne, edukacyjne, kulturalne jak i oświatowe czy rekreacyjne. Bardzo ważne jest dla nas, aby seniorzy z terenu gminy rozwijali w trakcie prowadzonych zajęć swoje pasje i zainteresowania – dodaje.

Kolejne 500 tys. zł udało się pozyskać z budżetu województwa. Pieniądze te trafiły na realizację projektu „Aktywni seniorzy i zdolna młodzież”, który realizowany jest we współpracy ze Stowarzyszeniem Stacja Rozwoju „Słowikor”. Osoby skupione w klubie seniora w Słowiku mogą dzięki tym funduszom uczyć się między innymi języka obcego, a także brać udział w zajęciach koła naukowo-technicznego. Półmilionowa dotacja pozwoli realizować ten projekt do końca przyszłego roku.

– Podejmujemy szereg działań inwestycyjnych w infrastrukturę turystyczną i sportowo-rekreacyjną – podkreśla wójt Ujma. – Bardzo nas cieszy to, że coraz częściej wielu starszych mieszkańców korzysta z rozsianych po całej gminie plenerowych siłowni. Tereny leśne i nadwarciańskie jakie mamy w okolicy sprzyjają temu, aby seniorzy mogli spędzać swój wolny czas podczas spacerów na łonie przyrody. W ofercie dla naszych emerytów mamy też szeroki wachlarz imprez i to zarówno sportowych jak i kulturalnych. Co roku organizujemy Dzień Seniora, Gminny Dzień Kobiet czy dożynki – nadmienia włodarz.

Na terenie gminy działają dwa koła organizacji zrzeszającej emerytów i rencistów. Funkcjonuje również Uniwersytet Trzeciego Wieku.

– Stowarzyszenia realizują choćby kursy dotyczące zdrowego stylu życia czy uczą jak radzić sobie z samotnością – informuje Ujma. – Organizują wycieczki krajoznawcze, które mają na celu nie tylko rozwój, ale i regenerujący wypoczynek. Działalność stowarzyszeń i organizacji pozarządowych spełnia ważną rolę utwierdzającą seniorów w przekonaniu, że w każdym wieku można czuć się potrzebnym oraz to, że niezależnie od tego jak wiele lat się już przeżyło wciąż warto stawiać sobie konkretne cele, do realizacji których trzeba dążyć – zaznacza.

Z relacji wójta Poczesnej wynika, iż miejscowi seniorzy równie prężnie działają w ramach kół gospodyń wiejskich czy jednostek rodzimych ochotniczych straży pożarnych.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter