fbpx

Lelów

Co roku w centrum wsi stawiają potężny słup z płodami rolnymi. Ta tradycja sięga XVII wieku

fot. Urząd Gminy Lelów

Jak co roku mieszkańcy sołectwa Ślęzany, 14 sierpnia, w przeddzień święta Matki Bożej Zielnej gromadzą się, by wspólnie w wyznaczonym miejscu ustawić kilkudziesięciometrowy słup świerkowy. Nakładają na niego specjalną konstrukcję drewnianą z płodami rolnymi, czyli tak zwanym „zielem”.

Ta tradycja sięga czasów potopu szwedzkiego. To wówczas doszło do potyczki wojsk króla Jana Kazimierza w okolicach wsi Mełchów pod Lelowem z wrogim oddziałem. Władcy z pomocą przybiegli wyposażeni w kosy i siekiery chłopi ze Ślęzan. Udzielone królowi wsparcie okazało się skuteczne, niemniej jednak poświęcenie mieszkańców okupione zostało licznymi ofiarami.

Aby uczcić pamięć poległych druhów Ślęzanie na środku wsi postawili im w hołdzie potężne drzewo, na którym wyryli nazwiska poległych. Na szczycie tego pala zamocowali wieniec ze zbóż i ziół, a samo zdarzenie miało miejsce w czasie, gdy katolicy obchodzili święto Matki Bożej Zielnej.

Od tego momentu, co roku, w przeddzień wspomnianego święta, w centrum wsi mieszkańcy z własnej inicjatywy wkopywali największe drzewo, jakie tylko udało im się znaleźć, z tradycyjnym wieńcem na górze. Obecnie im słup wyższy, tym bardziej widoczny i lepiej świadczy o udanych zbiorach.

– Dużą wagę w tych przygotowaniach przykłada się do samego elementu wieńcowego, zdobiącego szczyt słupa. Do zrobienia wieńca wykorzystuje się kłosy zbóż, kwiaty, warzywa i owoce, pochodzące z okolicznych gospodarstw. Dobór gatunków roślin zależy od urodzajów i plonów uzyskiwanych w danym roku. Ważne jest, aby eksponowane rośliny wyróżniały się dorodnością i walorami dekoracyjnymi – wyjaśniają znawcy tematu z urzędu gminy.

Od kilku lat mieszkańcy przyozdabiają kolumnę słupa, w połowie jego wysokości, flagami. Do montażu wykorzystywany jest ciężki sprzęt, a sam słup ze względów bezpieczeństwa zabezpiecza się specjalną metalową liną.

– Ustawione „ziele” stoi aż do przypadającej na 8 września Matki Bożej Siewnej, kiedy to skrzętnie zebrane ziarna poświęca się w kościele parafialnym p.w. Wniebowzięcia NMP w Staromieściu. Poświęcone plony rolnicy dzielą między siebie i wysiewają wraz z innymi ziarnami, z nadzieją na ich obfitość w następnym roku – tłumaczą gminni urzędnicy.

Czynny udział w budowaniu „ziela” biorą zarówno przedstawiciele starszego, jak i młodszego pokolenia. Jedną z osób podtrzymujących tę tradycję jest Zenon Pytlarz. Z kolei na pomysł szerszego jej wypromowania wpadł Janusz Trenda, sołtys wsi Ślęzany, który zgłosił projekt do konkursu organizowanego przez Partnerstwo Północnej Jury. Przedsięwzięcie ma za zadanie doceniać najlepsze lokalne inicjatywy.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter