fbpx

W POWIATACH

Czas Jaguara – bitwa o Polskę (Artykuł sponsorowany)

fot. materiały prasowe

Film „Czas Jaguar – bitwa o Polskę” jest dokumentalną opowieścią o historii kpt. Stanisława Lisieckiego ps. „Jaguar”, żołnierza Armii Krajowej i Konspiracyjnego Wojska Polskiego.

Pomysł realizacji filmu powstał dwa lata temu w toku dyskusji na temat częstochowskich żołnierzy wyklętych toczonej na jednym z cyklicznych spotkań w Klubie Solidarności – miejscu wyjątkowym dla częstochowskich środowisk patriotycznych. To właśnie tam spotkali się pasjonaci historii, dla których postać „Jaguara” stała się szczególnie ważna. Nie sposób nie wymienić w tym miejscu Wojciecha Lisieckiego – bratanka „Jaguara” oraz Zbigniewa Bonarskiego, który od lat zajmuje się propagowaniem historii podziemia antykomunistycznego w Częstochowie i regionie.

Poszukiwania świadków, zbieranie materiałów oraz prace nad scenariuszem trwały kilkanaście miesięcy. W opracowanie materiałów zaangażowało się kilku historyków i nauczycieli związanych z regionem. Są wśród nich dr Sławomir Maślikowski (autor wielu opracowań na temat żołnierzy wyklętych) , dr Piotr Witkowski (autor przygotowywanej do druku biografii „Jaguara”) oraz dr Krzysztof Walaszczyk – scenarzysta, reżyser, dziennikarz pełniący również rolę kierownika planu przy realizacji filmu. Pomysł realizacji filmu można było wcielić w życie dzięki współpracy z Fundacją Rozwoju Aktywności Społecznej im. ks. Kazimierza Znamirowskiego i z jej fundatorem Robertem Kępa, którzy otoczyli projekt opieką i zaangażowali się w jego realizację.

Dzięki pozytywnej ocenie wniosku przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w wyniku rozstrzygnięcia konkursu Programu Wsparcia Edukacji projekt pn. „Czas Jaguara – bitwa o Polskę” zdobył dofinansowanie umożliwiające realizację filmu. Wymagany w projekcie wkład własny został sfinansowany dzięki wsparciu Nadleśnictwa Kłobuck oraz ze środków własnych Fundacji Rozwoju Aktywności Społecznej im. ks. Kazimierza Znamirowskiego.

Do zdjęć przystąpiono jesienią 2022 r. W trakcie 6 dni zdjęciowych nagrano relacje świadków oraz historyków, którzy opowiedzieli historię ostatniego dowódcy oddziału partyzanckiego Konspiracyjnego Wojska Polskiego w regionie częstochowskim, na którym spoczął ciężar kontynuowania walki po aresztowaniu kpt. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”. Oddział „Jaguara” został osaczony i wymordowany w obławie KBW i MO w Borze Zapilskim 26 sierpnia 1946 r. Film opowiada nam tą niezwykłą historię w nowy sposób, ujawniając wiele szczegółów nieznanych dotąd opinii publicznej.

W realizacji zdjęć uczestniczyła ekipa filmowa Euro Office, reżyser, scenarzysta i dziennikarz w jednej osobie – Krzysztof Walaszczyk, Wojciech Lisiecki (bratanek „Jaguara”), Edward Chrząstek (syn żołnierza z oddziału „Jaguara”), dr Piotr Witkowski – historyk i konsultant d.s. uzbrojenia oraz dr. Sławomir Maślikowski – konsultant d.s. podziemia antykomunistycznego. W zdjęciach udział wzięli członkowie Grupy Rekonstrukcji „Pamiętamy” Lesław Kopica, Krzysztof Gancarek, Dominik Leśnikowski. Największe grono rekonstruktorów związane jednak było z uczniami Zespołu Szkół nr 3 w Kłobucku oraz Jednostką Strzelecką „Warszyc”. Są wśród nich Jarosław Bączek, Marcin Bączek (którego wiedza na temat KWP w regionie Kłobucka jest imponująca), Piotr Janik, Jakub Janikowski, Kamil Kierlik, Paweł Piskuła, Norbert Rosak, Kacper Sieja, Piotr Szkoda oraz Artur Musiał (wcielający się w rolę „Jaguara”) oraz Mariusz Pałczyński – pasjonat historii.

Zdjęcia plenerowe były realizowane na terenie Nadleśnictwa Kłobuck, w parafii św. Jacka w Borze Zapilskim (w tym miejscu chcielibyśmy podziękować ks. Mariuszowi Janikowi za jego pomoc i udział w realizacji zdjęć) oraz na terenie gminy Wręczyca Wielka. Za montaż i udźwiękowienie filmu odpowiada firma Framesound Production. Na potrzeby filmu nagrano także historyczną „Pieśń Konspiracyjnego Wojska Polskiego”. Jej słowa pochodzą z 1946 r. natomiast nową aranżację utworu zawdzięczamy Danielowi Pomorskiemu, Marcinowi Kupczykowi, Michałowi Trąbskiemu i Dariuszowi Madejskiemu. Obsługę fotograficzną zdjęć plenerowych zapewnili Mariusz Grzyb, Krzysztof Kołodziejek oraz Kacper Szmigiel. Zdjęcia lotnicze realizował Krzysztof Fussy. Stroje oraz uzbrojenie wykorzystane przez przez rekonstruktorów dostarczyła firma Fort Military Institut z Częstochowy.

Najnowsze informacje dotyczące produkcji filmowej znaleźć można na facebookowym profilu filmu – „Czas Jaguara – bitwa o Polskę”, gdzie wkrótce powinny pojawić się informacje na temat planowanych pokazów dokumentu.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter