fbpx

Mstów

Częstochowskie MPK zapewni komunikację publiczną na terenie Mstowa. Od 1 września 

fot. Urząd Gminy Mstów

Wójt Tomasz Gęsiarz oraz władze Częstochowy zawarły porozumienie, które w istotny sposób rozwiązuje kwestię komunikacji publicznej na obszarze tutejszego samorządu. Od przyszłego miesiąca bezpośrednie połączenie z miastem zyskają mieszkańcy pięciu miejscowości, ale i częstochowianie chcący skorzystać z uroków oraz atrakcji jurajskiej gminy.

Dla lokalnych włodarzy powrót częstochowskich autobusów do samego Mstowa jest nie lada wydarzeniem. Zagoszczą one tam po blisko trzydziestu latach przerwy. MPK docierało bowiem dotychczas tylko na rubieże gminy, do miejscowości graniczących z miastem – Jaskrowa i Siedlca. 

Od września możliwość korzystania ze stabilnego połączenia z Częstochową zyska niemal połowa mieszkańców gminy Mstów. MPK zapewni w pewnym stopniu także transport wewnętrzny. To efekt przedłużenia o dziesięć kilometrów trasy linii numer 30, która obsłuży komunikację od centrum Częstochowy, poprzez Jaskrów, Wancerzów i Mstów do pętli koło przedszkola w Siedlcu. Kursów do tej miejscowości będzie osiemnaście w ciągu dnia. 

Wsiadając w Częstochowie należy zwrócić jednak uwagę, by przy godzinie odjazdu nie widniała literka „A”. Kursy nią oznaczone zakończą bowiem swój bieg na pętli Jaskrów Wille. Jak wyjaśniają przedstawiciele Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu w Częstochowie, są one niezbędne dla uzyskania dotychczasowej liczby kursów na Wyczerpach i Aniołowie oraz częściowego odciążenia kursów „trzydziestki” obsługujących Siedlec, Mstów i Wancerzów. Z kolei w drugą stronę, oznaczenia literą „B” informują o skróconych kursach do przystanku DH Centrum. 

Jednocześnie, choć według zmienionego rozkładu jazdy, do Siedlca nadal będzie docierała linia numer 26. W tym przypadku kursów ma być jedenaście.

– Sytuacja ta oznacza, że do Siedlca przez większość dni będzie można dojechać dwiema liniami, z dwóch różnych stron. Zwracamy uwagę, że w dni robocze szkolne Siedlec otrzyma aż dwadzieścia dziewięć kursów w ciągu dnia – jedenaście z linii 26 plus osiemnaście „trzydziestek” – podkreśla w komunikacie MZDiT w Częstochowie. – Zwracamy też uwagę, że linia nr 26 będzie kursowała do Siedlca od poniedziałku do piątku. W weekendy oraz święta, wszystkie kursy będą skrócone do pętli Mirów Pegaz w Częstochowie, natomiast mieszkańców Siedlca zapraszamy w weekendy do korzystania z autobusów linii numer 30, którymi także dojadą do miasta, ale przez Mstów, Wancerzów i Jaskrów, mając możliwość komunikacji z centrum gminy – dodają pracownicy tej instytucji. 

Zapisy umowy pomiędzy samorządami przewidują, że na terenie gminy Mstów będzie obowiązywał taryfikator biletowy jak w miejskiej strefie. Koszt jednorazowego przejazdu to będzie zatem wydatek tylko 3,6 zł. Natomiast za bilet czasowy 45-minutowy uiścić trzeba 4 zł, dobowy – 14 zł, miesięczny – 100 zł, a 60-dniowy – 186 zł. Dla uprawnionych grup respektowane będą oczywiście wszystkie przewidziane prawem ulgi.

 – Dla mnie to historyczna chwila i spełnienie oczekiwań wielu mieszkańców. Pamiętam jako dziecko linię MPK numer 57. Nie spodziewałem się, że blisko trzydzieści lat trzeba będzie czekać do jej powrotu. Zapraszam do korzystania z nowego, komfortowego, bezpiecznego i pewnego połączenia komunikacyjnego w ramach przedłużonej linii numer 30 – mówił na konferencji prasowej, podsumowującej akt podpisania porozumienia wójt Tomasz Gęsiarz.

W swoim wystąpieniu włodarz podkreślił ponadto bardzo dobrą współpracę z władzami Częstochowy i dyrektorem MZDiT, które formalnie jest organizatorem komunikacji publicznej na terenie miasta. Podziękował również radnym za zrozumienie i zabezpieczenie w budżecie gminy niezbędnych środków na sfinansowanie transportu.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter