fbpx

Ekologia w powiecie

Cztery gminy z regionu w pierwszej setce rankingu programu „Czyste Powietrze”

fot. Pxhere

Opatów, Konopiska, Miedźno oraz Kłobuck to samorządy, które znalazły się w pierwszej setce najbardziej aktywnych w kraju, według danych za trzeci kwartał tego roku, w opublikowanym właśnie rankingu programu „Czyste Powietrze”.

Przygotowywane przez Polski Alarm Smogowy wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zestawienie oparte jest o wskaźniki liczby wniosków złożonych w gminie i liczbę budynków jednorodzinnych. Obejmuje wszystkie jednostki samorządowe w kraju.

Tworzone jest co kwartał na podstawie dostarczonych przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej danych o liczbie wniosków do programu „Czyste Powietrze” złożonych przez właścicieli budynków jednorodzinnych w poszczególnych gminach. O pozycji samorządu w rankingu decyduje wskaźnik, którego wartość wyznacza liczba wniosków złożonych z terenu danej gminy na każdy tysiąc budynków jednorodzinnych.

W najnowszym zestawieniu mocno dominują gminy z województwa śląskiego. Jest ich aż pięćdziesiąt dwie w pierwszej setce. Nie jest to wielkie zaskoczenie, gdyż Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach już od dawna lideruje wśród swoich odpowiedników z pozostałych województw w liczbie przyjmowanych wniosków i kwotach udzielanych dotacji na zadania wskazane zakresem programu „Czyste Powietrze”.

Czy jest to wynik tego, że na terenie województwa śląskiego już za sześć tygodni wejdzie w życie zakaz użytkowania kotłów na paliwa stałe starszych niż dziesięć lat? W jakiejś części zapewne tak, aczkolwiek najważniejszą przesłanką jest rosnąca świadomość ekologiczna mieszkańców i zagrożeń, które niesie ze sobą smog i niska emisja.

Badania opinii publicznej, które niedawno przeprowadził PAS pokazują bowiem, że mieszkańcy Śląska w przeważającej większości opowiadają się za odejściem od ogrzewania węglem swoich domów. Takie rozwiązanie poparło 65 proc. ankietowanych. Sporo jest jeszcze do zrobienia w tej dziedzinie, gdyż o antysmogowych przepisach nie słyszał niemal co trzeci mieszkaniec regionu.

Niemniej jednak najlepszy wynik w trzecim kwartale tego roku osiągnęli mieszkańcy gminy Godów.

– Mieszkańcy złożyli 262 wnioski do programu na łączną liczbę budynków jednorodzinnych wynoszącą 3721. Drugą pozycję zajęła gmina Czerwionka-Leszczyny, trzecią Jejkowice. Aż siedemnaście pierwszych miejsc zestawienia zajmują gminy z województwa śląskiego. Tradycyjnie już, również w tej (trzeciej) edycji, największą liczbę wniosków złożono w Rybniku, aż 726 – podsumowano.

Z subregionu północnego w pierwszej setce znalazły się trzy gminy powiatu kłobuckiego oraz jedna z częstochowskiego. Na 34. pozycji sklasyfikowano Opatów z 48 wnioskami, 61. są Konopiska (70 wniosków), 69. miejsce przypadło dla Miedźna (47 wniosków), a na 82. ulokowano Kłobuck (100 wniosków).

– Tak jak w poprzednim kwartale i tym razem liderem jest województwo śląskie. W pierwszej setce rankingu znalazły się aż pięćdziesiąt dwie gminy z tego województwa. Widać wyraźnie, że tam, gdzie samorząd lokalny aktywnie zachęca do wymiany starych urządzeń grzewczych i informuje o uchwale antysmogowej, tam zainteresowanie mieszkańców „Czystym Powietrzem” jest wyraźnie większe – komentował Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Trzeba dodać, że taka aktywność samorządów w promocji i zachęcaniu mieszkańców do wymiany kopciuchów i modernizacji źródeł ogrzewania także może być nagrodzona.

– Na gminy z najlepszymi wynikami pod względem liczby składanych wniosków o dofinansowanie w ramach programu „Czyste Powietrze” czekają dodatkowe, finansowe bonusy. Aktywność poszczególnych gmin będziemy rozpatrywali w ujęciu rocznym (ranking obejmie okres od 1 kwietnia 2021 roku do 31 marca 2022 roku – przyp. red). Pula środków na ten cel sięgnie 16 mln zł – przypominał na konferencji prasowej Paweł Mirowski, wiceprezes NFOŚiGW.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter