fbpx

Miedźno

Czwarty Bieg Pamięci Bitwy Pod Mokrą już 4 września. Ruszyły zapisy

fot. Urząd Gminy Miedźno

Na pierwszą niedzielę września miejscowy samorząd zaplanował koleją edycję Biegu Pamięci Bitwy pod Mokrą. To wydarzenie sportowe, wpisujące się w obchody uroczystości upamiętniających rocznicę wybuchu II wojny światowej i jednocześnie jedną z najważniejszych batalii stoczonych przez polskich żołnierzy w pierwszych dniach wojny z niemieckimi wojskami, z roku na rok przyciąga liczne grono biegaczy.

Wspomnienie postawy żołnierzy z Wołyńskiej Brygady Kawalerii, dowodzonej przez pułkownika Juliana Filipowicza, pielęgnowane jest na terenie gminy Miedźno każdego roku. Oddział, jako jeden z nielicznych podczas wojny obronnej 1939 roku, odniósł zwycięstwo nad znacznie liczniejszymi pancernymi siłami niemieckiego najeźdźcy. Kawaleria skutecznie odparła kilkukrotne natarcie 4. Dywizji Pancernej niszcząc lub mocno uszkadzając w całodziennych walkach kilkadziesiąt pojazdów wroga. Ich bohaterstwo na kilka dni opóźniło marsz Wehrmachtu na Warszawę. Zwycięzcy w walce, sami ponieśli ogromną ofiarę. Zginęło i zostało rannych około pół tysiąca polskich żołnierzy.

W ubiegłym roku na starcie zmagań stanęło ponad ćwierć tysiąca uczestników. Niemal stu osiemdziesięciu dorosłych i osiemdziesięcioro dzieci. Bieg główny wygrał obywatel Ukrainy Sergey Szevchenko, który przy okazji o ponad pół minuty pobił dotychczasowy rekord trasy. Najmłodszy uczestnik miał niewiele ponad roczek, najstarszy z kolei był sporo powyżej siedemdziesiątki.

Dziesięciokilometrowa trasa biegu głównego prowadzić będzie drogami Mokrej. Dla najmłodszych przewidziano z kolei rywalizację na dystansach dwustu, czterystu i ośmiuset metrów. Z początkiem lipca ruszyły internetowe zapisy chętnych do tej sportowo-historycznej rywalizacji (tutaj). Potrwają one do 28 sierpnia.

– To niezwykłe wydarzenie, które oprócz swojego sportowego charakteru, upamiętni oraz przybliży wszystkim ważny epizod początku II wojny światowej. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej i co najważniejsze, chcecie uczcić tych bohaterów swoją sportową postawą i wysiłkiem skierowanym na pokonanie dziesięciokilometrowej trasy oraz swoich słabości, dołączcie i weźcie udział już w czwartej edycji Biegu Bitwy pod Mokrą – zachęcają i zapraszają współorganizatorzy wydarzenia z Fundacji Jest Lepiej.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter