fbpx

Konopiska

Czwórka uczniów z Kopalni na podium drugiej edycji programu Solve for Tomorrow

fot. Urząd Gminy Konopiska

Zaproponowane rozwiązanie do pozyskiwania energii z ćwiczeń fizycznych do ładowania telefonów komórkowych zdobyło uznanie jurorów projektu edukacyjnego, pilotowanego przez znanego producenta sprzętu elektronicznego. Czworo młodych ludzi ze szkoły w Kopalni wywalczyło tym sobie trzecie miejsce.

Solve for Tomorrow to program, w ramach którego młodzi ludzie mierzą się z wyzwaniami XXI wieku, równolegle rozwijając kompetencje przyszłości. Głównie kreatywność, krytyczne myślenie, współpracę, dobrą komunikację czy empatię. Tą drogą zyskują możliwość realizowania własnych pasji oraz nawiązania znajomości z rówieśnikami z Polski.

W drugiej edycji programu udział wzięli uczniowie z klas siódmych i ósmych szkół podstawowych oraz wszystkich klas szkół ponadpodstawowych. Ich zadaniem było zaproponowanie rozwiązania, a następnie przygotowanie prototypu do jednego z czterech wyzwań współczesności z zakresu zdrowia, klimatu, bezpieczeństwa lub integracji. W finale znalazło się dziesięć zespołów z całego kraju, które na ostatnim etapie przygotowywały się do publicznej prezentacji swoich osiągnięć oraz udoskonalały pomysły pod okiem ekspertów.

Zwieńczeniem programu były dwudniowe warsztaty. Pierwszy skupiał się na budowaniu ścieżki kariery zawodowej, podczas którego finaliści dowiedzieli się między innymi jak napisać dobre cv, jak wygląda proces rekrutacji oraz na czym polega sztuka autoprezentacji? Drugiego dnia wzięli udział w warsztatach technologiczno-biznesowych, a także mieli szansę zaprezentować swoje pomysły w mniejszych grupach. 20 kwietnia podczas uroczystej gali w Warszawie ogłoszono zwycięzców.

– Decyzją jury pierwsze miejsce zajął zespół z I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie, który zrealizował projekt „Pokolenia do połączenia”. To lokalny magazyn oraz aplikacja, które mają za zadanie wprowadzić seniorów w świat nowych technologii. Na drugim miejscu znalazła się drużyna z Liceum Ogólnokształcącego Spark Academy w Poznaniu z projektem „USapp – aplikacja o nas dla Was”. To przewodnik dla rodziców z perspektywy świata widzianego przez młodą osobę. Trzecie miejsce przypadło uczniom z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kopalni. Ich rozwiązanie „Ćwicz i twórz energię” to pozyskiwanie energii z ćwiczeń fizycznych do ładowania telefonów oraz aplikacja odnotowującą osiągnięcia i ich wpływ na planetę – informują organizatorzy całego przedsięwzięcia.

Jak dodają, młodzi ludzie uczestniczący w gali finałowej udowodnili, że doskonale rozumieją zmiany zachodzące w społeczeństwie, nie boją się podejmować wyzwań i walczyć o lepszą przyszłość.

– Ich prezentacje pokazały, że prawdziwie innowacyjne pomysły mogą być przekształcone w rzeczywiste aplikacje lub usługi przyczyniające się do ochrony środowiska, ułatwiające poznawanie nowych ludzi, a także zwiększające nasze bezpieczeństwo lub poprawiające opiekę zdrowotną – powiedział Conor Pierce, prezes Samsung Electronics Polska.

Program Solve for Tomorrow został objęty patronatem przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, Centrum GovTech, NASK, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Centrum Nauki Kopernik. Partnerem programu jest UNEP/GRID-Warszawa.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter