fbpx

Konopiska

Czy drużyna Prometeusa i tym razem zawładnie podium?

fot. Gminne Centrum Kultury i Rekreacji w Konopiskach

Pomiędzy 30 maja a 2 czerwca Konopiska gościć będą niepełnosprawnych sportowców z dwudziestu pięciu klubów. Zarówno z kraju, jak i zza granicy. Zawodnicy rozegrają turniej eliminacyjny do Mistrzostw Polski w Bocci.

Wypada mieć nadzieję, że podczas VIII Międzynarodowego Turnieju Boccia Prometeus-CUP 2019 ekipa z Konopisk ponownie stanie na wysokości zadania i jednocześnie da przykład determinacji w pokonywaniu ograniczeń. Czym charakteryzuje się dyscyplina, która tak aktywizuje osoby niepełnosprawne w gminie?

Boccia to najszerzej spopularyzowana w Polsce dyscyplina paraolimpijska. Wywodzi się z Włoch i Francji, ale uprawiana jest w ponad pięćdziesięciu krajach świata. Kierowana jest przede wszystkim do osób z zaburzeniami centralnego układu nerwowego jak mózgowe porażenie dziecięce czy zanik mięśniowy. Zawodnicy startują w pięciu kategoriach podzielonych pod kątem stopnia niepełnosprawności. Na czym to dokładnie polega?

– Boccia rozgrywana jest na boisku o wymiarach 12,5 na 6 metrów – wyjaśnia Edward Bałdyga, wiceprezes Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Ruchowo Ich Rodzin i Przyjaciół Prometeus, które organizuje wydarzenie. – Sprzęt jaki jest używany do rozgrywek to trzynaście niewielkich, wypełnionych granulatem bil. Jedna jest biała, sześć ma kolor czerwony. Tyle samo jest niebieskich. Umieszczenie bili na płycie boiska odbywa się poprzez rzucenie, kopnięcie lub rzut przy pomocy sprzętu w kształcie rynnym, który ma wspomagający charakter – dodaje.

Zawodnicy biorą udział w grze stojąc lub siedząc na wózku czy krześle. W rozgrywkach możliwy jest też udział asystenta wspierającego tych zawodników, którzy wymagają pomocy drugiej osoby. Cel to wrzucenie na boisko białej bili, a następnie umieszczenie przy niej jak największej ilości tych jednego koloru. Runda kończy się po wyrzuceniu wszystkich. Wówczas to sędzia ogłasza wynik będący sumą ilości bil jednego koloru, znajdujących się najbliżej tej białej. Cały mecz kończy się z kolei po czterech lub sześciu rundach.

– Boccia to przede wszystkim integracja – tłumaczy Edward Bałdyga. – To gra osób pełnosprawnych i niepełnosprawnych różnej płci i w różnym wieku. To w dużej mierze walka z własnymi ograniczeniami, ale także tolerancja, poszanowanie innych i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu. To dyscyplina kształtująca sprawność fizyczną i poprawiająca wydolność organizmu – podkreśla wiceprezes.

Tegoroczne eliminacje potrwają w sumie cztery dni. Pierwszy będzie miał charakter typowo organizacyjny. Zawodnicy zostaną zakwaterowani, odbędzie się także trening. Nazajutrz, w samo południe nastąpi oficjalne otwarcie imprezy i pierwsze gry turniejowe. Te kontynuowane będą 1 czerwca, a kolejnego dnia nastąpi podsumowanie całego wydarzenia, a następnie zawodnicy rozjadą się w swoje strony.

– To ważna międzynarodowa impreza dla sportowców z ciężką niepełnosprawnością fizyczną. Celem wydarzenia jest zaprezentowanie nowych talentów, wymiana doświadczeń, wzajemne poznanie się, porównanie wyników i przygotowanie się do innych wydarzeń europejskich i światowych. Jest to jednocześnie wspaniała promocja parolimpijskiej dyscypliny oraz promowanie naszej gminy – podkreśla Waldemar Trószyński, prezes Prometeusa i organizator turnieju.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter