fbpx

Przyrów

Czyje gospodarstwo rolne tym razem zyska status tego najbezpieczniejszego? Startuje kolejna edycja konkursu

fot. Pixabay

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zaprasza właścicieli gospodarstw rolnych do wzięcia udziału w jubileuszowej, dwudziestej edycji Ogólnokrajowego Konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”.

Konkurs organizowany jest przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Państwową Inspekcją Pracy oraz Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa. Promuje zasady ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym, a także stanowi swoisty element działań prewencyjnych na rzecz zmniejszania liczby wypadków i chorób zawodowych rolników. Tradycyjnie i tym razem patronat nad tym wydarzeniem objął prezydent RP.

Co roku w konkursie startuje ponad tysiąc rolników z całej Polski, w tym kilkadziesiąt gospodarstw z województwa śląskiego. Ich właściciele mają okazję do zaprezentowania swoich warsztatów pracy i osiągnięć zawodowych, a także zdobycia cennych nagród na każdym etapie konkursu – regionalnym, wojewódzkim i centralnym. Główną nagrodą w konkursie jest ciągnik rolniczy, ufundowany przez KRUS.

– W myśl regulaminu udział w konkursie biorą osoby pełnoletnie prowadzące produkcyjną działalność rolniczą i będące ubezpieczone w KRUS. Komisje złożone z pracowników instytucji zajmujących się rolnictwem dokonują w każdym gospodarstwie profesjonalnego audytu – informują organizatorzy.

Sprawdza się przede wszystkim ład i porządek w obrębie podwórza, zabudowań i stanowisk pracy, stan budynków inwentarskich czy pomieszczeń gospodarczych. Audytorzy punktują także wyposażenie maszyn i urządzeń rolniczych w osłony ruchomych części maszyn oraz urządzeń, takich jak na przykład pilarek tarczowych i łańcuchowych. Komisja zwraca też uwagę na warunki obsługi i chowu zwierząt, stosowanie i jakość środków ochrony osobistej, jak i rozwiązania techniczne oraz organizacyjne stosowane w gospodarstwie w celu ograniczenia ryzyka wypadku i zwiększenia bezpieczeństwa pracy. Oceniana jest także organizacja miejsc wypoczynku i zabawy dzieci oraz dbałość i poszanowanie dla naturalnego środowiska.

– Rokrocznie w województwie śląskim zwiększa się liczba chętnych rolników zgłaszających swoje gospodarstwa do udziału w tym wydarzeniu. Oprócz oficjalnego konkursu, finaliści naszego sztandarowego konkursu mogą zdobyć także uznanie opinii publicznej, poddając się ocenie internautów poprzez możliwość oddania głosu online – dodają pracownicy KRUS-u.

Wszelkie szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej tej instytucji. Warto pamiętać przy tym, że termin zgłoszenia udziału w konkursie upływa 21 kwietnia.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter