fbpx

Powiat kłobucki

Czyste Powietrze w pięciu gminach. Będą kolejne?

fot. Pixabay

Z końcem lipca zaczęły obowiązywać zmiany w programie Czyste Powietrze. Poza szeregiem wielu modyfikacji mających uprościć procedurę, najważniejszą z nich jest włączenie gmin w proces wdrażania rządowej inicjatywy. Ale pod warunkiem, że one same wyrażą na to zgodę.

Zadanie urzędów gmin ogranicza się do etapów przyjęcia wniosków i wstępnej ich weryfikacji. Aby jednak było to możliwe, samorząd musi podpisać porozumienie z właściwym dla danego województwa funduszem ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Do początku sierpnia dokumenty takie notyfikowały 424 jednostki w kraju. W województwie śląskim – osiemnaście, w tym z regionu częstochowskiego decyzję sfinalizowało jak dotychczas pięć. Są nimi Lipie, Wręczyca Wielka, Popów, Przystajń i Miedźno z powiatu kłobuckiego.

– Deklaracja współpracy ze strony gmin jest dobrowolna i ma na celu zwiększenie dostępności oraz możliwość dotarcia do jak największej liczby mieszkańców województwa. Umożliwienie składania wniosków bezpośrednio do gmin to dla beneficjentów duże udogodnienie. Na podstawie zawartych porozumień beneficjenci mogą więc składać wnioski nie tylko w biurze w Katowicach oraz punktach w Bielsku – Białej i Częstochowie – informują przedstawiciele WFOŚiGW w Katowicach.

Fundusz, jak zapewnia, po podpisaniu porozumienia zapewnia samorządom wszelkie niezbędne wsparcie, a także realizuje dla nich szkolenia mające usprawnić obsługę programu na poziomie terytorialnym. Jak wynika z kolei z danych ministerstwa środowiska, na koniec lipca mieszkańcy województwa śląskiego złożyli najwięcej wniosków w skali kraju. Było ich niemal dziewięć tysięcy.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter