fbpx

Ekologia w powiecie

Do „Czystego Powietrza” płyną kolejne transze pieniędzy

fot. czystepowietrze.gov.pl

Po problemach z finansowaniem programu „Czyste Powietrze” w grudniu i styczniu, w lutym do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej popłynęło łącznie 600 mln zł.

Jak poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który jest realizatorem programu, wraz z Ministerstwem Klimatu i Środowiska opracowywana jest strategia zapewnienia ciągłości finansowania tego największego w Europie działania proekologicznego.

Problemy z terminowymi wypłatami dotacji dla beneficjentów zaczęły się pod koniec ubiegłego roku. W całej Polsce wojewódzkie fundusze maiły zaległości sięgające 300 mln zł. Jaka była tego przyczyna? Według rządzących winę za ten stan rzeczy ponosi poprzedni rząd i brak pieniędzy z unijnego Krajowego Planu Odbudowy, który miał być głównym źródłem finansowania przedsięwzięć ekologicznych przez Polaków.

Obie tegoroczne transze, pierwsza w styczniu 200 mln zł, oraz ta w lutym 400 mln zł, pochodzą z Polskiego Funduszu Rozwoju, który finansuje inwestycje zgłoszone do Krajowego Planu Odbudowy, w tym program „Czyste Powietrze”.

– Nadal trwają prace Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz NFOŚiGW nad wypłatą kolejnych transz pieniędzy z KPO. Równolegle podejmowane są działania mające na celu uruchomienie środków unijnych z programu FEnIKS (Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko), co – zgodnie z wcześniejszymi planami i zapowiedziami – zagwarantuje niezakłóconą ciągłość programu – podkreśliła instytucja w komunikacie.

Program „Czyste Powietrze” to sztandarowe działanie w zakresie transformacji energetycznej. Wystartował w 2018 roku z budżetem 103 mld zł do roku 2029. Do końca stycznia tego roku Polacy złożyli ponad siedemset pięćdziesiąt pięć tysięcy wniosków.

„Czyste Powietrze” wspiera inwestycje ekologiczne właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Dofinansowania przeznaczone mogą być na proces kompleksowej termomodernizacji budynków oraz wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy.

Dotacja może wynosić do 66 tys. zł dla podstawowego poziomu dofinansowania, do 99 tys. zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania oraz do 135 tys. zł dla najwyższego poziomu dofinansowania. Dodatkowo dla wszystkich poziomów poza wskazanymi limitami przewidziano dotację do 1,2 tys. zł na audyt energetyczny.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter