fbpx

Powiat kłobucki

Do gmin trafią pieniądze na inicjatywy sołeckie. Lipie i Panki bez wsparcia

fot. Pixabay

Wykrystalizowała się kwestia pieniędzy mających trafić w tym roku do poszczególnych sołectw z konkursu „Inicjatywa sołecka”, które organizuje urząd marszałkowski województwa.

Do rozdysponowania było 4,5 mln zł. Na zaprezentowanej liście rankingowej znalazło się 238 projektów, które zarząd województwa rekomendował do wsparcia. A pośród nich 22 zadania zgłoszone przez kłobuckie samorządy. Siedem gmin z powiatu zagospodaruje łącznie ponad 380 tys. zł.

– O pomoc finansową mogły ubiegać się sołectwa z terenu województwa śląskiego za pośrednictwem gmin. Wnioski dotyczą między innymi budowy i doposażenia placów zabaw, centrów rekreacji, budowy i remontów chodników, infrastruktury parkingowej, obiektów małej architektury. Wśród wniosków złożonych przez sołectwa dużym zainteresowaniem cieszyły się także inwestycje związane z rozwojem turystyki, krajoznawstwa i sportu – informuje biuro prasowe marszałka.

Kłobuck wywalczył 60 tys. zł na cztery projekty. Dofinansowanie stanowić będzie 50 proc. ogólnych wydatków na planowane przedsięwzięcia. Utworzone zostanie centrum rekreacji w sołectwie Zakrzew. W Kamyku i Białej przebudowane będą place zabaw, a Rybno zyska siłownię zewnętrzną.

Jeden projekt więcej zrealizują Krzepice. Niemal 12 tys. zł posłuży doposażeniu Sołeckiego Kompleksu Sportowo-Rekreacyjnego w miejscowości Dankowice Drugie. Podobnymi kwotami wsparte będą modernizacje i doposażenia placów zabaw w Podłężu Królewskim, w sołectwie Lutrowskie oraz przy podstawówce w Zajączkach Pierwszych. Starokrzepice zagospodarują z kolei teren sportowo-rekreacyjny za budynkiem Ochotniczej Straży Pożarnej.

Wręczyca Wielka w swych aplikacjach skupiła się głównie na pozyskaniu pieniędzy na budowę siłowni zewnętrznych. Po 10 tys. zł na takie cele trafi więc do sołectw Borowe, Puszczew, Jezioro oraz Kuleje. Dwukrotnie więcej udało się zdobyć natomiast na budowę placu zabaw w Pile Drugiej.

Na poprawę miejscowej infrastruktury fitness’owej na świeżym powietrzu postawiły również władze Opatowa. Udało się pozyskać 36 tys. zł na siłownie w Iwanowicach Małych, Wilkowiecku i Zwierzyńcu Drugim. Kolejne 24 tys. zł z województwa pomoże doposażyć teren rekreacyjny w sołectwie Iwanowice-Naboków oraz stworzyć plac zabaw w Waleńczowie.

Pojedyncze projekty będą wykonane przez gminy Miedźno, Popów i Przystajń. Pierwsza za ponad 310 tys. zł utworzy strefę historyczno-rekreacyjną w Miedźnie. Samorząd pozyskał na nią 60 tys. zł. Druga wybuduje plac zabaw w Rębielicach Królewskich. Tutaj środki zewnętrzne pokryją 40 tys. zł kosztów, a w trzeciej ze wsparciem 41 tys. zł powstanie boisko treningowe na terenie Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Przystajni.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter