fbpx

Kamienica Polska

Do gminy przyjedzie mammobus. Panie będą mogły bezpłatnie zbadać piersi

fot. materiały prasowe Lux Med

15 maja w Kamienicy Polskiej zawita mobilna pracownia mammograficzna. Mieszkanki pomiędzy 50, a 69 rokiem życia będą miały okazje nieodpłatnie poddać się badaniu.

Akcja realizowana jest w ramach populacyjnego programu wczesnego wykrywania raka piersi. Kobiety, które ukończyły pięćdziesiąty rok życia mogą wykonywać badanie nieodpłatnie, co dwa lata. Warto o tym pamiętać, bowiem wraz z wiekiem wzrasta ryzyko zachorowania na nowotwór. Badanie nie wymaga skierowania od lekarza, trwa zaledwie kilka minut i polega na zrobieniu czterech zdjęć rentgenowskich. Co ważne, jest całkowicie bezpieczne.

– Mammografia jest najbardziej czułym i specyficznym badaniem w zwalczaniu raka piersi – tłumaczy dr Małgorzata Cymerman z Lux Med, firmy której pracownia mammograficzna odwiedzi powiat. – To obrazowa metoda badania gruczołu piersiowego z użyciem minimalnej dawki promieniowania rentgenowskiego. W jego trakcie wykonuje się po dwa zdjęcia każdej piersi. Badanie pozwala na rozpoznanie i wykrycie zmian bezobjawowych w bardzo wczesnym etapie rozwoju. W czasie kiedy nie są one wyczuwalne przez samą kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia – podkreśla.

By móc się przebadać, konieczna jest wcześniejsza rejestracja. Chęć uczestnictwa można zgłaszać przez stronę mammo.pl/formularz lub dzwoniąc pod numer telefonu 58 666 24 44. Mobilna pracownia mammograficzna będzie czekała w godz. od 10 do 15 przy przedszkolu obok urzędu gminy.

Istotnym elementem badania jest ocena porównawcza wyników z poprzednich badań, dlatego warto przynieść ze sobą dokumentację medyczną z poprzednich mammografii.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter