fbpx

Koniecpol

Do lokalnych przedszkoli trafiły cztery oczyszczacze powietrza

fot. Tomasz Żak / UMWS

Dzięki pozyskanej pomocy rzeczowej do koniecpolskich przedszkoli trafiły cztery oczyszczacze powietrza. Po dwa do każdej z placówek. 

To w ramach drugiej edycji kampanii „Mogę! Zatrzymać SMOG – Przedszkolaku złap oddech”, którą zorganizował Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego wraz z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Działanie władz samorządu województwa ma u najmłodszych mieszkańców śląskiego kształtować właściwe postawy proekologiczne, ze szczególnym zwróceniem uwagi na zagadnienie niskiej emisji. Ma zadanie uświadamiać problem smogu i złej jakości powietrza, jego niekorzystnych konsekwencji wpływu na zdrowie i konieczność przeciwdziałania emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

Ideą, która przyświecała pomysłodawcom przedsięwzięcia, jest szeroko pojęta edukacja ekologiczna. I to nie tylko najmłodszych, ale również ich rodziców i opiekunów. Wiedza na temat smogu, jego wpływu na zdrowie i ludzkie życie, ma pomóc zadbać o jakość powietrza w regionie.

Kampania obejmuje także przeprowadzenie zajęć edukacyjno-informacyjnych w grupach przedszkolnych i zorganizowanie akcji skierowanej do rodziców lub opiekunów dzieci. Placówkom zakwalifikowanym do udziału, oprócz oczyszczaczy powietrza, przekazane zostaną materiały w postaci zestawów ćwiczeń i książeczek. Rodzice otrzymają także ulotki na temat wpływu smogu na zdrowie. W przedszkolach pojawią się ponadto plakaty oraz tablice informujące o stanie jakości powietrza.

Budżet drugiej edycji programu to przeszło 1,5 mln zł. Oczyszczacze powietrza zostały przekazane do 449 placówek przedszkolnych z terenu 101 gmin województwa śląskiego.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter