fbpx

Powiat częstochowski

W kolejnych ośmiu szkołach w powiecie powstaną zielone pracownie

fot. Shutterstock

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach rozstrzygnął piąty już konkurs na utworzenie ekologicznych klas w placówkach oświatowych województwa śląskiego.

Z przeznaczonej w tym roku puli 3 mln zł uda się zrealizować osiemdziesiąt siedem projektów. Z tego rozdania pieniądze trafią do sześciu gmin powiatu częstochowskiego, które zmodernizują pracownie w ośmiu szkołach. Dotacje wyniosą łącznie ponad 230 tys. zł.

– Przedmiotem konkursu było utworzenie projektu szkolnej pracowni na potrzeby nauk przyrodniczych, biologicznych, ekologicznych, geograficznych, geologicznych czy chemiczno-fizycznych. Nadesłane wnioski oceniono biorąc pod uwagę pomysł na zagospodarowanie pracowni, w tym wykorzystanie przestrzeni, funkcjonalność, estetykę, kreatywność czy innowacyjność rozwiązań – podkreślają urzędnicy WFOŚiGW.

Komisja konkursowa oceniała również różnorodność pomocy dydaktycznych, wyposażenia i sprzętu oraz samą zasadność ich zakupu. Finalnie laureatami zostały więc samorządy Blachowni, Dąbrowy Zielonej, Kłomnic, Konopisk, Mstowa i Mykanowa.

Pierwszy z nich zrealizuje projekt w podstawówce w Łojkach. Powstanie tam ekopracownia pod nazwą „Świat zaklęty w wodzie”. Dąbrowa Zielona, która także otrzymała maksymalne wsparcie 30 tys. zł, dotację przeznaczy na szkołę Podstawową im. Władysława Broniewskiego.

24 tys. zł trafi do placówki w Jaskrowie, gdzie władze Mstowa zainwestują w „Żywioły Ziemi”. O 4 tys. zł więcej przyznano Konopiskom, którym dofinansowano zadanie w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza.

Po dwa projekty natomiast wykonają samorządy Kłomnic i Mykanowa. Przyznane środki w wysokości niemal po 60 tys. zł pozwolą w pierwszym przypadku utworzyć zielone pracownie w Garnku i Rzerzęczycach, natomiast w drugim – w Kocinie Starym i Borownie.

Jak podsumowują urzędnicy WFOŚiGW, dotychczas Fundusz przeznaczył ponad 8,5 mln zł na utworzenie dwustu pięćdziesięciu zielonych pracowni w województwie.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter