fbpx

Ekologia w powiecie

Do podziału jest 50 milionów złotych, choć może być jeszcze więcej

fot. Pixabay

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach z końcem kwietnia zaczął przyjmować wnioski na poprawę efektywności energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych. Zainteresowanie konkursem jest tak duże, że o miesiąc wydłużono termin przyjmowania aplikacji.

Jednym z jego celów jest kompleksowa likwidacja niskiej emisji na terenie województwa. To już piąta edycja, tym razem z budżetem sięgającym łącznie 50 mln zł. Program, oprócz tego, że stawia na rozwój gospodarki niskoemisyjnej, ma na celu szeroko pojętą ochronę środowiska, przeciwdziałanie i adaptację do zmian klimatu, transport czy bezpieczeństwo energetyczne.

Istotą trwającego naboru jest dofinansowanie projektów wspierających efektywność energetyczną w sektorze wielorodzinnych budynków mieszkaniowych. Środki adresowane są przede wszystkim do wspólnot i porozumień wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni, samorządów i ich związków oraz TBS-ów. Skorzystać z niego będą mogły także spółki prawa handlowego z udziałem Skarbu Państwa, prowadzący działalność mieszkaniową, a także podmioty będące dostawcami usług energetycznych, które działają na rzecz spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych oraz samorządów na terenie województwa. 

– Konkurs cieszy się ogromnym zainteresowaniem, bowiem dopiero po raz drugi oprócz spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych o środki mogą ubiegać się także samorządy. Do tej pory gminy były z tego projektu wyłączone, ale dzięki staraniom między innymi komitetu sterującego „Programu dla Śląska”, któremu przewodniczy wojewoda Jarosław Wieczorek, katalog beneficjentów zmieniono – informuje rzecznik prasowy katowickiego Funduszu.

Wydłużenie okresu przyjmowania wniosków jest ukłonem Funduszu właśnie w stronę samorządów, które prosiły o zmianę terminu z powodu ograniczeń związanych z COVID-19.

 – Dostaliśmy wiele sygnałów, że wprowadzone obostrzenia związane z pandemią koronawirusa spowodowały problemy ze skompletowaniem dokumentacji koniecznej do złożenia wniosku o dofinansowanie. Wychodząc więc naprzeciw tym prośbom zarząd Funduszu podjął decyzję o przedłużeniu terminu składania wniosków o miesiąc – dodaje Tomasz Bednarek, prezes zarządu WFOŚiGW w Katowicach.

Z planowanej puli 50 mln zł gros pieniędzy przypadnie do podziału beneficjentom z grona jednostek publicznych. To aż 45 mln zł. Na spółdzielnie przeznaczono 3 mln zł, a wspólnoty mieszkaniowe i ich porozumienia – 2 mln zł. Co istotne, regulamin konkursu nie przewiduje minimalnej, jak i maksymalnej, wartości zgłoszonego projektu, który będzie kwalifikował się do dofinansowania. A to może wynieść do 85 proc. wartości planowanej inwestycji.

– Takie były pierwotne plany, że w tej, piątej edycji konkursu, pula środków wyniesie 50 mln zł. Ale jeśli zainteresowanie będzie tak duże jak do tej pory, to nie wykluczamy jej zwiększenia – dodaje Tomasz Bednarek.

Jak podkreślają pracownicy zarządzanej przez Bednarka instytucji, w poprzedniej edycji na dofinansowanie termomodernizacji budynków komunalnych zawarto łącznie siedemdziesiąt umów z gminami, spółdzielniami i wspólnotami mieszkaniowymi. Całościowa kwota sięgnęła ponad 169 mln zł. Wsparcie otrzymały trzydzieści trzy gminy z województwa śląskiego. Ogólna suma dofinansowania po czterech konkursach wynosi już ponad 245 mln zł.

Potencjalni chętni będą musieli się więc uporać z wymaganą dokumentacją i przesłaniem wniosku do 28 sierpnia, do godz. 15.30. Władze Funduszu prognozują, że wiążące rozstrzygnięcia będą znane w lutym przyszłego roku.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter