fbpx

Miedźno

Dobre wiadomości dla gminy. Jest szansa na pozyskanie ponad pięciu milionów złotych na drogi

fot. Fotolia

Z początkiem lutego ogłoszono wyniki tegorocznego naboru projektów przebudowy infrastruktury drogowej, które zakwalifikowano do dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Ogromną szansę na kolejne duże pieniądze ma gmina Miedźno.

Miejscowy urząd w ubiegłym roku złożył w naborze dwa nowe wnioski. Pierwszy na modernizację drogi gminnej w Kołaczkowicach Dużych, a kolejny przewidujący rozbudowę ulicy Sportowej w Ostrowach nad Okszą. Dofinansowania, o które zawnioskowano, to 5,1 mln zł.

– W puli zadań gminnych w województwie śląskim znalazły się trzy projekty z naszego samorządu. Na liście podstawowej do dofinansowania jest oczywiście wieloletnie zadanie przebudowy siedmiu dróg gminnych w miejscowości Borowa. Dofinansowanie w kwocie 4,7 mln zł na ten wieloletni projekt otrzymaliśmy już pod koniec 2021 roku. Dwa kolejne zgłoszone przez nas wnioski są natomiast na bardzo wysokich miejscach listy rezerwowej. Projekt realizacji dwóch etapów w Kołaczkowicach Dużych jest pierwszy w kolejce do przyznania środków, natomiast ten z Ostrów nad Okszą znalazł się na miejscu piątym – podkreśla wójt Piotr Derejczyk.

Rozbudowa dróg gminnych 656010 S oraz 656014 S wraz z łącznikiem w miejscowościach Kołaczkowice Duże, Kołaczkowice Małe i Wapienniku jest kolejnym dużym zadaniem drogowym, którego realizację w najbliższym czasie chce rozpocząć włodarz gminy. Założenia inwestycji przygotowano już z początkiem 2021 roku.

To pozwoliło z sukcesem aplikować o środki zewnętrzne. Na realizację czterech etapów gmina otrzymała 9,5 mln zł z Programu Inwestycji Strategicznych. W tym przedmiocie ogłoszono już zresztą postępowanie mające wyłonić wykonawcę zadania. Spodziewane 4 mln zł z RFRD mają z kolei wesprzeć finalizację dwóch pozostałych. Łącznie do przebudowy przeznaczono bowiem aż 6,5 kilometra gminnych dróg, co według szacunków może kosztować w ciągu najbliższych trzech nawet ponad 20 mln zł.

– Planowane do przebudowy odcinki dróg w Kołaczkowicach posiadają w przeważającej większości nawierzchnie bitumiczne, ale są wśród nich także odcinki gruntowe. Asfalt jest już mocno zniszczony, a ciągi niejednokrotnie mają zmienną szerokość. Ponadto nie ma chodników, co powoduje, że ruch pieszy odbywa się jezdnią. Chcemy dostosować te drogi do obecnych wymogów bezpieczeństwa, funkcjonalności i komfortu eksploatacji. Poprawi to znacząco estetykę miejscowości, jak również obniży poziom hałasu oraz zapylenia – zaznacza wójt Derejczyk.

Wszystkie etapy planowanych prac zakładają ujednolicenie szerokości pasów drogowych do szerokości pięciu metrów. Ponadto w obszarach zabudowy powstaną ciągi piesze z kostki betonowej o szerokości dwóch metrów i z tegoż samego materiału utwardzone zostaną zjazdy na posesje. Uporządkowane i utwardzone będą także pobocza, a dzięki budowie kanalizacji deszczowej oraz rowów odwadniających ma nastąpić wyraźna poprawa gospodarki gruntowo-wodnej.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter