fbpx

Kłobuck

Drogi i infrastruktura sportowa. Na to postawił Kłobuck w tym roku

fot. Urząd Miejski w Kłobucku

Wydatki na poprawę stanu dróg i modernizacja infrastruktury sportowej to główne pozycje w budżecie inwestycyjnym kłobuckiego samorządu w tym roku. Zgodnie z przyjętym pod koniec grudnia planem na te cele zarezerwowano ponad 19 mln zł. Ale to nie wszystko, co urząd zamierza zrobić. Wszystkie wydatki majątkowe mają bowiem przekroczyć 22 mln zł.

Największym kwotowo zadaniem jest dokończenie budowy sali gimnastycznej wraz z zapleczem przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Władysława Sebyły w Kłobucku. To aż 5,2 mln zł w tym roku. Inwestycję realizuje częstochowska spółka Mar-Bud. Całość kosztów sięgnie blisko 6,8 mln zł, z czego prawie 1,9 mln zł gmina pozyskała z budżetu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Nowy obiekt sportowy ma mieć prawie 690 m², zaplecze szatniowo-sanitarne oraz łącznik z istniejącym budynkiem, który wyposażony zostanie w dźwig osobowy z przeznaczeniem dla osób niepełnosprawnych. Zagospodarowany zostanie także przyległy teren, gdzie oprócz budowy parkingu spółka wykona nasadzenia zieleni, przebuduje infrastrukturę techniczną, kanalizację sanitarną, deszczową, wodociągową oraz węzeł ciepłowniczy.

Nieco ponad 1,5 mln zł kosztować będzie magistrat budowa boiska wielofunkcyjnego przy kolejnej szkole. Tym razem w Łobodnie. Przetarg i na to zadanie został już rozstrzygnięty pod koniec minionego roku. Samo pole do gry w piłkę ręczną ma wynosić 800 m². Ponadto przestrzeń o nawierzchni poliuretanowej zawierać będzie po dwa boiska do gry w koszykówkę i siatkówkę. Miłośnicy volleyball’a otrzymają zresztą dodatkowy plac, na którym będą mogli uprawiać siatkówkę plażową. Zamierzenia przewidują ponadto powstanie trzech torów do biegów oraz skoczni do skoku w dal. Cały teren zostanie oczywiście ogrodzony i doposażony w piłko chwyty, urządzenia sprawnościowe i małej architektury, jak również oświetlony. Otwarcie zaplanowano na październik.

Z większych inwestycji sportowych nie można zapomnieć jeszcze o przebudowie bieżni na obiekcie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kłobucku. To zamierzenie wyceniono na około 825 tys. zł. Termomodernizacja budynku zaplecza sanitarno-szatniowego na terenie OSiR-u pochłonie dalsze około 450 tys. zł. W dalszych planach są jeszcze projekty przebudowy basenu odkrytego z wodnym placem zabaw, boiska przy Szkole Podstawowej nr 3 w Kłobucku czy budynku klubowego dla Pogoni Kamyk. Na razie na samo przygotowanie dokumentacji tych inwestycji przeznaczono 210 tys. zł.

Sporo ma się zadziać także na drogach. W tej dziedzinie największą pulę wydatków stanowić będą inwestycje realizowane dzięki pozyskaniu sporych sum z programów rządowych. Główne to przebudowa ulicy Mostowej w Kamyku wraz z budową obiektu mostowego i rozbudowa odcinka ulicy Wincentego Witosa w Kłobucku. Tylko na te dwa zadania z Programu Inwestycji Strategicznych ma wpłynąć na konto magistratu 7,2 mln zł. Tegoroczne wydatki na te cele oszacowano z kolei na prawie 7,6 mln zł.

Dużym, przeszło 3,5 mln zł wydatkiem ma być także remont ulic Mickiewicza i Ogrodowej w Kłobucku. Również ze wsparciem zewnętrznym. Połowę kosztów pokryje Fundusz Dróg Samorządowych.

Ponadto remontu doczekają się dwa obiekty mostowe – w Borowiance w ciągu ulicy Stawowej oraz w Rybnie – co ma pochłonąć kolejne 470 tys. zł. Nieco mniejsze wydatki przewidziano również na poprawę stanu ulicy Sobisia w okolicach kościoła czy dokumentacje projektowe. Chodzi o budowę drogi wraz z mostem łączącej ulicę Sienkiewicza z ulicą Zakrzewską, trzeci etap dla budowy dróg gminnych na Osiedlu Smugi II w Kłobucku czy kanalizacji i odwodnienia osiedla w rejonie ulicy Cielebana.

Co jeszcze? Między innymi ponad 495 tys. zł, które rozdysponowały sołectwa. W tych przypadkach pieniądze pójdą głównie na poprawę stanu oświetlenia ulic, placów zabaw czy zagospodarowania terenów rekreacyjnych. 200 tys. zł otrzyma także Ochotnicza Straż Pożarna w Łobodnie, co będzie stanowić wkład samorządu do zakupu średniego samochodu pożarniczego. Dotację na ten cel przyznało już zresztą Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Mieszkańcy powinni oczekiwać też renowacji dwóch kaplic w Kłobucku przy ulicach Długosza i Okólnej, projektu zagospodarowania parku przy ulicy Parkowej, sporządzenia dokumentacji budowy kanalizacji sanitarnej na terenie Sołectwa Zakrzew i Osiedla nr 7 w Kłobucku oraz projektu termomodernizacji budynku i przebudowy sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter