fbpx

Koniecpol

Duże pieniądze na remont przedszkola. Będą również odnawialne źródła energii

fot. Pixabay

Urząd marszałkowski dofinansuje prace modernizacyjne Przedszkola nr 1 w Koniecpolu. Lokalne władze pozyskały na ten cel ponad 1,2 mln zł z Unii Europejskiej.

Zgodnie z zadeklarowanym w konkursie na poprawę efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej kosztorysem inwestycja ma pochłonąć nieco ponad 1,7 mln zł. Gmina miałaby ze swoich zasobów dorzucić około pół miliona. Biorąc pod uwagę skalę planowanych działań to stosunkowo niewiele. Tym bardziej, że po jej zakończeniu znacząco obniżą się same koszty utrzymania placówki. Ocieplenie, nowe okna, drzwi, wymiana instalacji centralnego ogrzewania i samych grzejników, jak również zastosowanie nowoczesnych rozwiązań w zakresie ogrzewania budynku mają się właśnie do tego przyczynić. Nowa elewacja poprawi natomiast estetykę powstałego w połowie lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku obiektu, nie mówiąc już o komforcie i bezpieczeństwie samych przedszkolaków.

Na przestrzeni ostatnich kilku lat będzie to kolejna z miejskich inwestycji w poprawę infrastruktury gminnych budynków. Dzięki 460 tys. zł dotacji z funduszy unijnych, już w 2017 roku wyremontowano i dostosowano pod potrzeby mieszkań socjalnych hotel przy ulicy Tarchalskiego. W kolejnym roku zadania rewitalizacyjne objęły zdegradowany budynek przy ulicy Szkolnej, który obecnie służy potrzebom świetlicy środowiskowej. Na remont pozyskano 236 tys. zł unijnego wsparcia oraz 86 tys. zł z programu Senior+. Obok dzieci i młodzieży swoją przestrzeń mają tam bowiem i starsi mieszkańcy.

Największym jak do tej pory zadaniem była przebudowa budynku jednostki OSP w Koniecpolu, która także mieści się przy wspomnianej już ulicy Szkolnej i stworzenie tam również Centrum Społeczno-Kulturalnego. Pozyskano na ten cel 2,6 mln zł. Kolejne 1,8 mln zł z Unii przysłużyło się termomodernizacji Szkoły Podstawowej nr 2 w Koniecpolu. Z pieniędzy budżetowych wybudowano ponadto łącznik od szkoły do hali sportowej w mieście, a w ubiegłym roku oddano do dyspozycji najmłodszych mieszkańców pierwszy gminny żłobek.

Dofinansowanie do termomodernizacji przedszkola jest trzecim tak dużym wsparciem zewnętrznym, które kierowany przez burmistrza Suligę urząd zdobył w tym roku. Pod koniec marca z trzeciej rundy Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych Koniecpolowi przyznano 4,3 mln zł na realizację dwóch zadań – przebudowę dużego układu drogowego w Koniecpolu, w okolicach ulicy Norwida, i na dokończeniu budowy wodociągów na terenie samorządu. Te inwestycje już na dobre się rozkręciły.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter