fbpx

Kłomnice

Dwa gminne przedszkola czeka spora metamorfoza. Będą nowe oddziały

fot. Pixabay

Lokalne władze przeznaczą niemal 800 tys. zł na modernizację dwóch prowadzonych przez samorząd przedszkoli. Chodzi o placówki w Rzerzęczycach oraz Kłomnicach. Postępowania przetargowe na te zadania zostały już rozstrzygnięte.

Na dostosowanie oddziałów przedszkolnych do wymagań przeciwpożarowych w Szkole Podstawowej w Rzerzęczycach gmina wyda 452 tys. zł. Wykonane zostaną prace, które pozwolą wydzielić pomieszczenia dla potrzeb dwóch oddziałów przedszkolnych. Mają one docelowo zajmować 123 m² powierzchni użytkowej. Dodatkowo dobudowana zostanie strefa wejściowa z wiatrołapem o powierzchni niemal 51 m², w której umiejscowione zostaną szatnie dla najmłodszych mieszkańców Rzerzęczyc.

– Prace będą polegały w szczególności na wydzieleniu strefy przedszkolnej od szkoły. Przebudowane zostaną także sanitariaty. Istniejąca łazienka dla chłopców zostanie dostosowana dla potrzeb przedszkolaków. Nie obejdzie się również bez niezbędnych prac modernizujących istniejące instalacje elektryczną, wodno-kanalizacyjną oraz grzewczą – informuje wójt Piotr Juszczyk.

Nieco mniej, bo 332 tys. zł gmina przeznaczy na podobną inwestycję w Szkole Podstawowej im. Grzegorza Piramowicza w Kłomnicach. Jej celem jest przede wszystkim stworzenie przestrzeni do funkcjonowania sześciu oddziałów przedszkolnych.

Zakres robót obejmuje bowiem w szczególności prace polegające na wydzieleniu pomieszczeń mieszczących się na parterze budynku szkoły na potrzeby przedszkola, które ma zajmować łączną powierzchnię użytkową wynoszącą 353 m². Aktualnie w podstawówce w Kłomnicach funkcjonują trzy oddziały przedszkolne, usytuowane w najnowszej, dobudowanej w 2006 roku części szkoły.

– Powiększamy przedszkole. Z dotychczasowych trzech oddziałów do sześciu. Chcemy zatem stworzyć warunki dla niezależnego funkcjonowania szkoły i przedszkola, które uzyska między innymi niezależne wejście, co w tej sytuacji jest koniecznością. Ilość planowanych grup przedszkolnych pozwoli na podział na strefy dla dzieci młodszych i starszych – komentuje włodarz.

Z istniejących pomieszczeń szkolnych wydzielone zostaną cztery sale lekcyjne, świetlica składającą się z dwóch pomieszczeń, gabinet lekarski, węzeł sanitarny przeznaczony dla chłopców, pomieszczenie porządkowe oraz część korytarza usytuowaną między holem przy wejściu głównym a schodami usytuowanymi w środku budynku. Obecna świetlica szkolna zostanie zaadaptowana na dwie sale zajęć z wydzieleniem w strefie środkowej węzła sanitarnego dla dzieci młodszych. Dla opiekunów przedszkolnych i nauczycieli ze szkoły powstanie z kolei sanitariat z przedsionkiem dostępny bezpośrednio z korytarza.

– Mam nadzieję, że prace budowlane przebiegną sprawnie i wkrótce oddamy do użytku dzieci, i ku uciesze rodziców, nowe, funkcjonalne i nowoczesne oddziały przedszkolne – podkreśla Piotr Juszczyk.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter