fbpx

Przyrów

Działalność mieszkańców doceniona na arenie wojewódzkiej

fot. Tomasz Żak/UMWS

30 września w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie odbyło się Forum Sołtysów. Podczas tej cyklicznej imprezy organizowanej przez Departament Terenów Wiejskich Województwa Śląskiego wręczono również nagrody w konkursie „Piękna wieś województwa śląskiego w roku 2021”. Odebrali je również mieszkańcy gminy Przyrów.

Celem organizowanego od 2004 roku konkursu jest wspieranie rozwoju wsi, pielęgnowanie i rozwijanie tożsamości lokalnej czy pobudzanie aktywności gospodarczej, jak również popularyzacja działań zmierzających do zachowania wartości środowiska kulturowego i przyrodniczego oraz kształtowania i utrzymania ładu przestrzennego. Konkurs promuje także działania związane z zachowaniem tradycji oraz wzmacnianiem poczucia tożsamości lokalnej wsi.

Nagrody o łącznej wysokości około 120 tys. zł są przyznawane w pięciu kategoriach — najpiękniejsza wieś, najpiękniejsza zagroda wiejska, najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi, najlepsza strona internetowa sołectwa oraz najlepsze przedsięwzięcie popularyzujące tradycje, obrzędy i zwyczaje ludowe.

– Województwo śląskie to nie tylko duże miasta. Śląska wieś ma piękne tradycje i tu także obecny jest wielki etos pracy, który stał się atrybutem naszego pokolenia. Za tą bardzo ciężką, pełną wyrzeczeń pracę, chciałbym dzisiaj z całego serca podziękować. To także ukłon za troskę, jaką otoczyliście nasze małe ojczyzny. Dzięki wam śląska wieś pięknieje. Przyznane nagrody i wyróżnienia są tego udokumentowaniem. Wszystkim serdecznie gratuluję. Forum to jednocześnie okazja do dyskusji o przyszłości wsi. Nie mam wątpliwości, że będą one owocne – podkreślał podczas spotkania Jakub Chełstowski, marszałek województwa.

Choć główną wygraną zgarnął Kaniów znajdujący się w gminie Bestwina w powiecie bielskim, to wśród laureatów tegorocznej edycji nie zabrakło osób, instytucji i przedsięwzięć z regionu częstochowskiego.

Najlepszym przedsięwzięciem odnowy wsi została inicjatywa sołecka zakupu domku wolnostojącego dla mieszkańców Skowronowa w gminie Janów. Za najlepsze przedsięwzięcie popularyzujące tradycje, obrzędy i zwyczaje pierwszym miejscem uhonorowano Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy „Borowianki” z gminy Mykanów, a trzecim Zespół Teatralny „Dąbrowianie” w gminie Dąbrowa Zielona za spektakl „Marysine swatanie”.

W tej samej kategorii uznanie znalazła działalność Grupy Kolędniczej „Herody” z Sygontki, którą uhonorowano wyróżnieniem, jak również organizowana w Mstowie „Mstowska Noc Świętojańska”. Ale to nie koniec. W kategorii na najpiękniejszą zagrodę wiejską bezkonkurencyjni byli państwo Ewa i Adam Synowiec.

Podczas wręczenia nagród mieszkańcom gminy Przyrów towarzyszył wójt Robert Nowak.

fot. Tomasz Żak/UMWS

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter