fbpx

Powiat częstochowski

Dziesięć orkiestr z powiatu zagrało w tegorocznym przeglądzie

fot. Starostwo Powiatowe w Częstochowie

Ponad czterystu muzyków wzięło udział w IV Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych. Organizatorem wydarzenia, które 23 czerwca odbyło się w Dąbrowie Zielonej, było częstochowskie starostwo i tamtejszy samorząd.

W przedostatnią niedzielę miesiąca do Dąbrowy Zielonej zjechało dziesięć orkiestr z terenu powiatu częstochowskiego. Nie zabrakło reprezentacji Blachowni, Kłomnic, Koniecpola, Konopisk, Kruszyny, Lelowa, Mykanowa, Poczesnej, Rędzin i oczywiście samych gospodarzy.

Festiwal rozpoczął tradycyjny przemarsz, podczas którego barwne stroje mażoretek przeplatały się z interesującymi układami choreograficznymi. Całość natomiast spajała doborowa muzyka. Wszystkie orkiestry miały możliwość zagrać po dwa klasyki ze swoich repertuarów.

Jako pierwszy wybrzmiał „Happy Marching Band”, a zaraz po nim przebój „Orkiestry dęte” autorstwa Haliny Kunickiej. Później przyszedł czas na występy sceniczne. Licznie zgromadzona publiczność wysłuchała zarówno utworów z nurtu muzyki klasycznej, jak i powszechnie znanych hitów. Każdorazowo artystom towarzyszyły mażoretki, które wzbudzały żywiołowe reakcje obserwatorów.

– Zespoły wykonały znaczny postęp i widać ogromną pracę jaką młodzież wkłada we własny rozwój – komentuje starosta Krzysztof Smela, który przedstawicielom orkiestr wręczył pamiątkowe statuetki, dyplomy oraz finansowe wyróżnienie.

W opinii władz powiatu idea przeglądu zakłada przede wszystkim prezentację własnego dorobku, a nie rywalizację.

– Najbardziej zależy nam na tym, aby muzycy wymieniali doświadczenia i wciąż prężnie się rozwijali. Wszyscy, którzy przyjechali na tegoroczny przegląd do Dąbrowy Zielonej mogli się przekonać, że ta intencja, która przyświecała nam przy reaktywacji festiwalu jest jak najbardziej słuszna i przede wszystkim spełnia swoją misję – dodaje Smela.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter