fbpx

Kłomnice

Edukacja filmowa w gminie. Przedszkolaki raz w miesiącu jadą do kina

fot. Urząd Gminy Kłomnice

Przedszkole w Rzerzęczycach i jego zamiejscowy oddział w Rzekach Wielkich przystąpiły do programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Projekt potrwa do czerwca, a zaprezentowana tematyka pozwoli zapoznać przedszkolaków z szeregiem interesujących, dostosowanych do wieku młodych widzów, produkcji filmowych.

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to współfinansowany przez resort kultury i dziedzictwa narodowego program prezentujący cykle tematyczne oparte na wyjątkowych, uzupełnionych prelekcją filmach. Jak to działa? Nauczyciele zapisują swoich podopiecznych na wybrany cykl i raz w miesiącu przychodzą wraz z nimi do kina na film lub wybierają seans online.

Przed każdym filmem odbywa się multimedialna prelekcja. Nauczyciele dostają dostęp do interdyscyplinarnych materiałów dydaktycznych w postaci informacji o filmie oraz jego reżyserze, scenariusza lekcji czy opinii psychologów. Są one do wykorzystania zarówno podczas zajęć w placówce przedszkolnej, jak i przy rodzinnych dyskusjach filmowych w domu.

Maluchy z gminy Kłomnice raz w miesiącu wyjeżdżają na seans do Ośrodka Kultury Filmowej w Częstochowie. W zaproponowanych projekcjach poruszane są takie kwestie społeczne jak komunikacja, ekologia, współpraca, przyjaźń, tradycje, podróże, pomoc, rodzina czy pokonywanie trudności.

– Cykl dla przedszkolaków prezentuje filmy o bardzo uniwersalnym przekazie, stanowiące idealną pomoc w rozwijaniu kompetencji społecznych dzieci. Kilkulatki szybko utożsamiają się z bohaterami, którzy, tak jak oni, nawiązują pierwsze relacje towarzyskie, dowiadują się na czym polega praca zespołowa i współdziałanie, uczą się rzetelności oraz odpowiedzialności za swoje czyny i podjęte decyzje – informują kłomniccy urzędnicy.

Jak dodają, prezentowane w częstochowskim OKF-ie filmy nie tylko wzbudzają zaciekawienie młodych widzów, ale i zachęcają do refleksji nad poruszanymi zagadnieniami. Stanowią też doskonały pretekst do organizowania pogadanek wychowawczych oraz warsztatów plastycznych.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter